Barbaros Şansal için karar verildi

1 Ocak 2017 gecesi Reina'daki kanlı saldırıya ilişkin yaptığı yorum sonrası önce bulunduğu KKTC'den sınırdışı edilen ardından ise ifade vermek için geldiği İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda saldırıya uğrayan ve hakkında yoğun bir 'karalama' kampanyası başlatılan modacı Barbaros Şansal için bugün karar çıktı. Şansal, yargılandığı davada 6 ay 20 gün hapis cezasını çarptırıldı. Ceza da ertelendi.

Barbaros Şansal için karar verildi

İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuksuz sanık Barbaros Şansal ve avukatları katıldı. Mahkeme, söz konusu videoda sarf edilen ifadeler nedeniyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan cezalandırılması istenen dosya ile Twitter’da yapılan paylaşımlar nedeniyle Şansal hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan daha önce açılan dava dosyasının birleştirildiğini sanık Şansal ve avukatlarına bildirdi.

Duruşmada konuşan Şansal, “Söz konusu video bana aittir. Ancak bu videoda kullandığım sözlerle hiçbir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletini milletini veya diğer organlarını aşağılama kastım bulunmamaktadır. Yalnızca cinsel taciz, rüşvet, banaz kişilerin tebliğleri gibi beni ve kamu vicdanını rahatsız eden olayların bazılarının altını çizmek, durum tespiti yapmak amacındaydım. Bunu yaparken de ağır eleştirel bir hiciv bir dil kullanarak ifade etmiş olabilirim. Eleştiri hakkımı kullandım. Suçlamadan ziyade bu suçlama sonrası bana yöneltilen saldırı, hakaret ve tehditler beni yıpratmıştır. Ülkemin yurt dışındaki imajını olumsuz etkilemiştir. Ben modacı olarak çalışmaktayım. Uzun yıllardır ülkemi yurt dışında temsil ediyorum. Çalışma şekli itibariyle yurt dışına gidip gelmem gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışı yasağımın kaldırılmasını ve beraatimi talep ediyorum. Daha önceki beyanımda kamuya yararlı bir işte çalışmak istediğimi söylemişsem de de mahkumiyetim halindi kamuya yararlı bir işte çalışmak istemiyorum. Bu durumun benim çalışma koşullarımı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum” dedi. Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan şikayetçi Samet Kuruca, sanığın cezalandırılmasını istediğini söyleyerek “Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarına hakaret etmiştir. Davaya katılmak istiyorum. Söz konusu tweet ve videolar yayınlandığında ben cezaevindeydim. Atılı suçları ceza evinden avukatlarım vasıtasıyla öğrendim” diye konuştu. Şikayetçinin suçtan zarar görmediği gerekçesiyle davaya katılma talebi reddedildi.

Barbaros Şansal, KKTC dönüşü Atatürk Havalimanı'nda saldırıya uğramıştı.

Barbaros Şansal, KKTC dönüşü Atatürk Havalimanı’nda saldırıya uğramıştı.

TWEET’E BERAAT, VİDEOYA CEZA

Mahkeme, araştırılacak başka bir husus kalmadığını belirterek karar için kısa bir süre ara verdi. Kararını açıklayan Mahkeme, sanık Barbaros Şansal hakkında Twitter paylaşımları nedeniyle “halkın bir kesimini din, mezhep farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açıldığını belirterek, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak cezalandırmaya yeter kesin nitelikte delil bulunmadığını göz önüne alarak sanığın bu suçtan beraatine karar verdi. Mahkeme, Şansal’a birleştirilen dosyada payşaltığı belirtilen video nedeniyle”Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılama” suçundan ise 6 ay 20 gün hapis cezası verdi. Bu ceza da ertelendi. Şansal’ın yurt dışına çıkma yasağı ve adli kontrol uygulaması kaldırıldı.

DOSYA BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle modacı Barbaros Şansal hakkında “Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama” suçundan yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Şansal hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan yargılandığı davanın dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi istenmişti. (DHA)