Başbakan: Umarım ABD bu kararı doğru okur

BM'nin Kudüs kararını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, "Umarım ABD BM'deki bu kararı doğru okur ve yanlıştan vazgeçer" dedi.

Başbakan: Umarım ABD bu kararı doğru okur

Cuma namazı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler’de dün gerçekleştirilen Kudüs oylamasını değerlendirdi. Başbakan şunları söyledi;

BU ABD’YE AÇIK BİR MESAJ

“Kudüs kararı tarihi bir karardır. BM Genel Kurulu’nda açık ara farkla ABD Başkanı’nın tek taraflı aldığı uluslararası hukuka, BM’nin daha önceki kararlarına tamamen ters olan bu karar üye ülkelerin büyük bir çoğunluğu tarafından uygun görülmemiş ve kabul edilmemiştir. Bu ABD’ye açık bir mesajdır.

BÜYÜK BİR FELAKETİN BAŞLANGICI OLUR

Ümit ederim ki ABD yönetimi alınan bu kararı doğru okur ve yanlış verdiği bu karardan bir an önce vazgeçer. İsrail ve Filistin arasında yarım asıra varan anlaşmazlık büyük acılara sebep olmuş. Bu acıların devam etmemesi gerekir. Yeni bir sorun alanının ortaya çıkarılması insanlık için bölge için büyük bir felaketin başlangıcı olacaktır.

ABD YALNIZ KALDI

Türkiye baştan beri, Cumhurbaşkanımızın riyasetinde bu konuda çok aktif ve öncü bir rol üstlendi. İİT dönem başkanı Türkiye, dönem başkanı sıfatı ile, sayın Cumhurbaşkanımız bütün İslam ülkelerini olağanüstü zirveye davet etti. 12 Aralık’ta, ABD’nin 6 Aralık’ta almış olduğu karara karşı çok büyük bir tepki verilmiş oldu. ABD Genel Kurul’da da yalnız kaldı, bütün tehditlere rağmen. “

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...