Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi nedir?

CHP'li Bülent Tezcan partisinin MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamayla yeni bir iddiayı gündeme taşıdı. Tezcan iddiasından “Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi”ni dile getirdi. Peki nedir bu Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi? CHP'nin iddiaları haberimizde...

Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi nedir?

Başkanlık Ulusal Güvenlik birimi iddiası siyaset gündemini değiştirecek cinsten. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan tarafından bugün yapılan açıklamada “Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi… Böyle bir örgüt yok. Fişleme yapan bu örgütler hukuk karşısında suç örgütüdür” denildi. Eğer gerçekleşirse Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’nin nasıl olacağı merak ediliyor.

CHP tarafından ortaya atılan ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ iddiası nedir?

Tezcan'ın gösterdiği belge akıllara geçtiğimiz yılın sonunda, hükümet kaynaklarına dayandırılan “yeni istihbarat örgütü” açıklamalarını getirdi. O dönem, iktidara yakın gazetelerde de yer bulan haberde; 15 Temmuz sonrası hükümetin, istihbarat teşkilatlarının yeniden yapılandırılması için yeni bir taslak üzerinde çalıştığı, ancak düğmeye basmak için Anayasa değişikliğinin beklendiği ifade edilmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI OLACAK

Değişiklikle birlikte, istihbaratın patronu ve koordinatörünün Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Ulusal Güvenlik Direktörü olacağı vurgulanmıştı. Taslak çalışmanın detaylarına göre; Başkanlık sistemine geçilmesi durumunda, ABD’deki gibi Türkiye’de de Cumhurbaşkanı’na bağlı bir Ulusal Güvenlik Direktörlüğünün (UGD) kurulmasının ve başına bir Ulusal Güvenlik Direktörü atanmasının planlandığı ifade edilmişti.

İÇ VE DIŞ İSTİHBARAT

Proje ile iç ve dış istihbaratın kesin olarak ayrılması kararının alındığı da belirtilmiş, MİT'in de ABD haber alma teşkilatı CIA gibi daha çok dış istihbarata odaklanmasının planlandığı kaydedilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...