CHP’li belediyeye Kürtçe inceleme tartışmalara neden oldu

İstanbul Beşiktaş’ta 2015 yılında bir sokağa Kürtçe isim verilmesinin ardından İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. Çözüm süreci döneminde birçok AKP'li belediyenin de benzer uygulamalar yapmasına rağmen sadece CHP'li bir belediye hakkında böyle bir girişimde bulunulması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

CHP’li belediyeye Kürtçe inceleme tartışmalara neden oldu

Beşiktaş Belediyesi, 1 Eylül 2014 Dünya Barış Günü'nde Hakkari Belediyesi'yle ‘Kardeş Belediye' olmuştu. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, o dönemde öğrenci ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçıların da aralarında bulunduğu 200 kişilik bir grupla 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Hakkari'ye giderek, kenti ziyaret etmişti. Beşiktaş Belediyesi, kardeş belediye olunması sebebiyle ilçede bulunan Barış Sokağı'nın adına 2015 yılında Kürtçe ‘Barış' anlamına gelen ‘Aşiti' kelimesini de ekleyerek ‘Barış-Aşiti Sokağı' olarak değiştirmişti. Buna karşılık kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi kapsamında Hakkari'de bulunan bir caddeye de Beşiktaş ismi verilmişti

Beşiktaş'taki sokağa 'Barış-Aşiti' ismi verilirken, sokağın adı düzenlenen törenle vatandaşlara tanıtılmış ve güvercinler uçurulmuştu. Sokak tabelasının değiştirilmesinin üzerinden 1,5 yıl geçtikten sonra konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığının inceleme başlattığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği yetkilileri konuyu soruştururken, konunun mahkemeye taşınıp taşınmayacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Beşiktaş Belediyesi ile ilgili bu karar sosyal medyada da tartışmalara neden oldu. Çözüm süreci ismi verilen dönemde hükümet eliyle birçok bölgenin adının ‘Kürtçeleştirildiğini’ belirten vatandaşlar “neden sadece CHP’li belediye hedef seçildi” diye sordu. Referandum arefesinde bulunulması da sosyal medyada “zamanlama manidar” tartışmalarına yol açtı.

AKP'nin Şeyh Sait afişine HDP'den destek geldi İlginizi Çekebilir AKP'nin Şeyh Sait afişine HDP'den destek geldi