Sözcü Plus Giriş

Ege’de 6,3’lük korkutan deprem

Türkiye gece yarısı Ege'den gelen son dakika haberiyle sarsıldı. Merkez üssü Kos Adası açıkları olan 6.3 büyüklüğündeki deprem, başta Muğla'nın Bodrum ilçesi olmak üzere bir çok ilde de oldukça şiddetli hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün 6.3 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı deprem sonrası vatandaşlar büyük panik yaşarken, insanlar tatillerini iptal ederek yaşadıkları şehirlere geri dönmek üzere yola çıktılar.

Güncellenme: 12:39, 26/08/2017
Ege’de 6,3’lük korkutan deprem

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ndan alınan son dakika bilgisine göre saat 01.31’de merkez üssü Muğla’nın Gökova İlçesi’nde 6.3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Muğla’nın yanı sıra Ege bölgesi ile Akdeniz’in bazı bölgelerinden de hissedildi. Depremi hisseden bölgelerde vatandaşlar endişe ile sokaklara çıkarken, can kaybı ve hasar konusunda belediye ve ekipler çalışmalara başladı. Kandilli rasathanesi depremi 6,2 olarak revize etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ise depremin büyüklüğünü 6.3 ve merkez üssünü ise Muğla’nın Datça ilçesi olarak açıkladı.

İlginizi ÇekebilirKos Adası'nda ölü ve yaralılar var!Kos Adası'nda ölü ve yaralılar var!resimid_3733222

Canlı yayına telefonla katılan İTÜ Öğretim Görevlisi Okan Tüysüz;

‘Depremin olduğu yer Kos Adası Bodrum ve Datça arasında  bulunan alan. Çevresinde çok sayıda aktif fayın olduğu bir bölge. Depremim büyüklüğü 6.6 olarak veriliyor. Depremin derinliği için 6 ile 10 kilometre veriliyor. Geçmişte de çok sayıda depremin olduğu bölgedir. Özellikle yakın çevresinde hasar yaratmasını beklediğimiz bir büyüklüktür. Bodrum, Datça ve Kos adaların bulunduğu çevrelerde kötü yapılmış binalarda hasar oluşturmasını bekliyor.’

20217009_10154842284839021_1360151802_n

ARTÇI SARSINTI OLACAK MI ? 

‘6.6’lık depremin arkasından 5.6’ya varan depremler beklenir. Hasar görmüş yapılar içerisine girilmemesi geriyor. Bunun hemen olması gerekmez. Önümüzdeki günler içerisinde de olabilir.’

20257546_10154842165094021_274881757_oİlginizi ÇekebilirKos Adası'nda ölü ve yaralılar var!Kos Adası'nda ölü ve yaralılar var!

MUĞLA VALİSİ CİVELEK AÇIKLAMA YAPTI

Muğla valisi Esengül Civelek, katıldığı canlı yayında ‘Su ana kadar deprem sonrası intikal eden herhangi bir olumsuzluğumuz yok. Ancak depremin getirdiği korku ile vatandaşlarımız sokaklarda.

20170629_2_24472925_23599524_high

Korkunun etkisiyle atlayan vatandaşlarımızdan incinmeleri olanlar hastaneye geldi. Kent genelinde olumsuz bir durum yok. Kent genelinde depremin etkisiyle olumsuz herhangi bir durum yaşanmıyor. Ancak çok yeni yeni olması nedeniyle de detaylı bir çalışma yapıyoruz. Köylerimizden muhtarlarımızdan gelen bilgilere göre olumsuz bir durum yoktur.’ dedi.

 

İlginizi ÇekebilirDepremde Datça'da bina çöktü!Depremde Datça'da bina çöktü!

KOCADON: YOL ÇÖKMELERİ TOPRAK KAYMALARI VAR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise can kaybı konusunda bilgi gelmediğini belirterek, “Devlet hastanesine gelen bir vaka yok. Evlerde olun bazı zararlar var.

bodrum-belediye-baskani-kocadon-mazbatasini-aldi-5866538_2254_o

Devrilen dolaplar, kırılan bardaklar, çanaklar var. Şu anda Bodrum Yarımadası´na gelen halk otellerinin bahçesinde sokaklarda duruyorlar. Bir panik yaşanıyor. Yaralı yok şu an için. İki elektrik direği devrildi. Ufak yangınlar var. Yol çökmeleri, toprak kaymaları var.”

mm1

Bu arada Bodrum’da birçok binaların yanısıra Devlet Hastanesi’nin acil servisi bölümünün duvarında da çatlaklar meydana geldi.

resimid_3733240

Bunun üzerine acil servisteki hastalar bahçelere taşındı.  Bodrum’da trafolarda meydana gelen hasar nedeniyle birçok kesimde elektriklerin kesik olduğu ayrıca bölgede aşırı yüklenmeden dolayı telefonla ulaşımda da sıkıntılar yaşandığı belirtildi.

resimid_3733241

Gümbet’te ise dev dalgalar oluştuğu ve sahile vurduğu öne sürüldü

resimid_3733228

CAN KAYBI YOK, DUVARLAR YIKILDI, TRAFOLAR YANDI

Depremin merkez üssü olan Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ekiplerin il geneline dağılıp inceleme başlattığını belirterek, “Çok şiddetli bir deprem ve çok uzun sürdü. Can kaybı olmadı. Ufak tefet duvar yıkıkları bilgisi alıyoruz. Üzücü olan bu panikle yüksekten, pencereden atlayan vatandaşların olduğu, onların da hastaneye kaldırıldığı ile ilgili bilgiler geldi.

resimid_3733235

Trafo yangını, ot yangını gibi ufak yangınlar var. Hemen müdahale edildi. Gelen bilgiler Seydikemer´den Bodrum´a kadar 13 ilçeden can kaybı söz konusu değil. Büyük bir yıkım da söz konusu değil. Sadece duvar yıkılmaları var.

resimid_3733237

Köylerden de bilgi geliyor. Yıkımlar evlerin tamamen yıkılması şeklinde değil, eski, çürük, yığma duvarların yıkımı söz konusu.

resimid_3733232

BODRUM DEVLET HASTANESİ’NİN ACİL SERVİS BOŞALTILDI

Depremin ardından Bodrum Devlet Hastanesi'nde yaşanan yoğunluk nedeniyle Bodrum Devlet Hastanesi Otoparkı'nda bulunan tüm araçlar tahliye edildi. Bölgeye gelen UMKE ekipleri tarafından hastane bahçesine acil müdahale çadırları kurulmaya başlandı.

Bu arada, bazı bölgelerde deniz seviyesinin yükseldiği iddiaları halk arasında paniğe neden oldu. Öte yandan, Bodrum Kaymakamlığı tarafından vatandaşların binalara girmemesi yönünde uyarılar yapılıyor. Depremin en çok hissedildiği bölgelerden biri olan Bitez ve Akyarlar’da elektrikler kesilirken, telefon hatlarının da zaman zaman kesintiye uğradığı Bodrum Yarımadası’nda panik devam ediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi’nden (AFAD) alınan bilgiye göre depremin ardından büyüklükleri 4.0 ile 4.8 arasında artçı şoklar meydana geldi. AFAD’a göre saat 01.37’de Gökova’a 4.2, 0152’de Gökova’da 4.4, saat02.00’da Bitez Bodrum’da 4.0, 02.16’da 12 Adalar (Akdeniz) 4.2 ve 02.23’te Akyarlar’da (Bodrum) 4.8 büyüklüğünde artçı şoklar ile bölge beşik gibi sallandı.

TATİLCİLERDEN BAZILARI BODRUM’DAN AYRILDI

Gökova Körfezi’nde bugün saat 01.31’de meydana gelen, AFAD’ın 6.3 büyüklüğünde olduğunu açıkladığı depremin ardından tatilciler ve vatandaşlar kaldıkları ev, otel ve pansiyonlardan panikle dışarı çıktı. Bazı tatilcilerin bavullarını alıp araçlarına binerek Bodrum’dan ayrıldıkları görüldü.

BALKON VE PENCELERDEN ATLAYAN ÇOK KİŞİ YARALANDI

Panikle balkondan atlayan, dışarı çıkmaya çalışırken yaralanan vatandaşlar ise Bodrum Devlet Hastanesi’ne akın etti. Hastanenin bahçesi yaralılarla dolarken, acil servisin tavanındaki kaplama malzemelerinin bir bölümü çöktü. Acil servis boşaltılırken, doktorlar yaralılara bahçede müdahale etti.

BAŞKAN KOCADON: BU YAŞIMA KADAR BÖYLE DEPREM YAŞAMADIM

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yaptığı açıklamada, çeşitli noktalardaki trafolarda meydana gelen patlamalar nedeniyle ufak yangınlar çıktığını ve ilçenin bazı mahallelerinde elektrik verilemediğini söyledi. Başkan Kocadon, “Halkımızda panik var. Can kaybımız yok. Küçük yangınlar ve yol göçmeleri var. Ekiplerimiz seferber olmuş durumda. Çok farklı bir deprem yaşandı. Bu yaşıma kadar Bodrum’da böyle bir deprem yaşamadım. Evlerin içlerinde hasarlar var. Devrilen elektrik direklerimiz var. Yerli ve yabancı turistler ile birlikte nüfusumuz 1 milyonu aşkın durumda. Nüfus 1 milyon 200 bini bulmuştur” dedi.

MİNARE YIKILDI, DENİZ ÇEKİLDİ

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’ndeki bir camiinin minaresinin yıkıldığı öğrenildi. Deprem sonrası denizin bir miktar çekildiği de belirtildi. Bodrum’da herhangi bir can kaybının yaşanmadığı bildirildi.

VALİ CİVELEK: DEPREM BİR TRAVMADIR, KORKUDUR, PANİKDİR

Depremle ilgili açıklama yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, “6.3 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Depremin Gökova Körfezi’nde Datça ve Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası arasında olduğunu iletildi. Bu kadar büyük bir depremin ardından can kaybımız yok. Bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bodrum Devlet Hastanesi aciline gelen vatandaşlara, kendi istekleri doğrultusunda acil hizmetleri hastanenin bahçesinde verilmektedir. Bunlar deprem anındaki korku ve panik nedeniyle küçük çaplı yaralanmalar. Muğla’da kriz masası da oluşturuldu. Tüm birimler irtibat halinde. Bize ulaşmayan bir olumsuzluğun olup olmadığı da araştırılıyor. AFAD ekipleriyle de yoğun bir işbirliği içindeyiz. Deprem bir travmadır, korkudur, paniktir. Böyle bir deprem sonrası vatandaşlarımız sokaktalar. Sokakta olmaları kadar doğal bir şey olamaz. Ancak endişe edilecek bir şey yok” dedi.

İlginizi ÇekebilirDepremin ardından Muğla'da son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandıDepremin ardından Muğla'da son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandı

BAŞKAN GÜRÜN: ŞU ANDA HERHANGİ BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ YOK

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de şunları söyledi:

headline

“Bütün itfaiye ekiplerimiz, MUSKİ, su kanalizasyon ekiplerimiz ve fen işleri ekiplerimiz hazır vaziyette ve müdahale ediyorlar. Depreme bağlı hatlarda kopukluk olması ve bunun getirdiği ot ve trafo yangınları olduğu bilgisi var. Ekiplerimiz ona müdahale etti ve gerekli sonucu aldık. Bodrum tabii ki en fazla hissedilen yer ama Datça’da, Fethiye’de, Seydikemer’de, Marmaris’te, Menteşe’de her yerde deprem hissedildi. Ama hiçbir ilçede bizi üzen bir sonuç ve bilgi yok. Şu anda bütün araç, gereç ve ekipmanımızla herkes acil olarak görevde. Şu anda herhangi bir şeye ihtiyacımız yok. Bu olaydan böyle sıyrılmamız hepimiz için sevindirici” dedi.

DENİZ SUYU YÜKSELDİ

Bodrum’da meydana gelen 6.3’lük depremin etkisi gün ağarınca ortaya çıktı.  Gümbet ve Kumbahçe sahilinde denizin yükselmesinin ardından çekilmesiyle birlikte dolgu alanında demirleyen tekneler parçalandı.

s1

Büyük çaplı maddi hasarın oluştuğu iskelede, teknelerin üst üste çıktığı ve kullanılamaz hale geldiği görüldü. Depremin etkisini üzerinden atan vatandaşlar Gümbet dolgu alanına gelerek teknelerin kontrol etti.

s3

Teknesini parçalanmış halde bulan vatandaşlar ise büyük şok yaşadı. Bölgede bulunan iskeleler ise parçalanarak kullanılamaz hale geldi.

s8

Sahil yolları kısa süreli olarak sular altında kaldı, otelleri su bastı.

s6

Sabaha karşı çekilen deniz suyunun verdiği hasar  günün ağarmasıyla birlikte ortaya çıktı.

s5

Suların yükselmesinden dolayı hasar gören tekne araçlar, suyun çekilmesiyle birlikte ortaya çıktı.

s2

AJANSLAR

Yayınlanma Tarihi:01:45,