Bomba yüklü minibüsle ilgili flaş gelişme

İstanbul TEM Polisi'nin Bahçelievler'deki operasyonunda ele geçirilen bombalı araçla ilgili 3'ükadın 8 şüpheli daha gözaltına alındı. Operasyonun MİT'le koordineli gerçekleştirildiği belirtildi. Hain eylem girişiminin hedefinin, asker ve polis olduğu dile getirildi.

Bomba yüklü minibüsle ilgili flaş gelişme

İstanbul TEM Polisi dün Bahçelievler’de önemli bir operasyon düzenledi. Arama yapılan bir minibüste yoğurt kutuları içerisinde 60 kilo patlayıcı ele geçirildi. Operasyonda bir şüpheli yakalandı. Operasyon sonrasında dün bir şüpheli daha gözaltına alındı. TEM Polisi gece boyunca operasyonlarına devam etti. Sabaha karşı 3’ü kadın 8 şüpheli daha yakalandı. Operasyonda gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

OPERASYON DÜZENLENDİ

Şüphelilerin sorgularının devam ettiği öğrenilirken hain saldırı girişimiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.
İddiaya göre, bombalı araç bilgisi MİT ve Emniyet istihbarat birimlerince tespit edildi. Durum TEM ekiplerine bildirildi. TEM ekipleri yoğun bir çalışmayla söz konusu aracı tespit etti. Aracın, park ettiği noktada pusu kuran TEM Polisi bir süre fiziki takip yaptı. Aranan şüpheli, aracı almaya gidince operasyon düzenlendi. Kimliği gizli tutulan terör örgütü PKK üyesi şüpheli gözaltına alındı.

JAMMER KULLANILDI

Operasyon anında önemli tedbirler alındı. Bombaların uzaktan patlatılmasına karşı sinyal kesici “Jammer” kullanıldı. Koruma kıyafeti giyen bomba imha ekipleri, aracın kapısını açtı. İçeriye giren ekipler, balık taşınan köpük kutularla karşılaştı. Köpük kutularda yangın tüpleri bulundu. Tüplerin içinde ise patlayıcı olduğu belirlendi. Ele geçirilen bombanın cinsinin RDX, PTN ve HMX olması, eylem hazırladığının boyutunu da ortaya koydu. Fabrikasyon tipi bomba olan RDX daha önce Beşiktaş’ta 39 Polisin şehit olduğu hain saldırıda kullanılmıştı.

HEDEF POLİS VE ASKER

Polis, teröristlerin hedefinin, polis ve asker olduğunu da ortaya koydu. Bombaların ise PKK’nın kırsal bölgesinden getirildiği dile getirildi. Ele geçirilen patlayıcıların çok güçlü olduğu, bilye ve çivilerle kuvvetlendirildiği, eylemin engellenmesinin büyük bir faciayı önlediği belirtildi.

İstanbul'daki şüpheli araçtan bomba çıktı! İlginizi Çekebilir İstanbul'daki şüpheli araçtan bomba çıktı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...