Bombalı eylem girişiminden 4 cinayetin sırrı çözüldü!

Hakkari Polisi, Yüksekova Belediye Başkanlığı’na atanan kayyuma suikast hazırlığındaki bir teröristi gözaltına aldı. Teröristin sorgusunda bombalı eylem hazırlığındaki 2 şüpheli daha yakalanırken, 14 kilo patlayıcı ele geçirildi. Ayrıca şüphelilerin yakalanmasıyla Mart ve Mayıs aylarında işlenen 4 cinayet aydınlatıldı. O cinayetler arasında, kalekolları yapan 2 müteahhitle AKP Belediye Başkanı'nın kardeşinin öldürülmesi de var.

Bombalı eylem girişiminden 4 cinayetin sırrı çözüldü!

Hakkari Emniyeti'ne bağlı Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü Teröre Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 21 Temmuz'da terör örgütü üyesi Evin Ç.'yi gözaltına aldı. Yüksekova Belediye Başkanlığı çevresinde keşif yapan Evin Ç.'nin eylem için keşif yaptığı anlaşıldı. Evin Ç.'nin hedefinde ise ilçe belediye başkanı yerine atanan kayyum olduğu anlaşıldı. Evin Ç.'nin ifadesinden terör örgütü üyesi 2 isme daha ulaşıldı. Baran Berger kod adlı Sadık Pala düzenlenen baskınla yakalandı. Şüphelinin yer göstermesinde ise 14 kilo patlayıcı ele geçirildi. Şüphelilerle ilişkili 11 şüpheli daha gözaltına alındı.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

MÜTEAHHİTLERİN KATİLLERİ

Terör örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin ifadesi, Mart ve Mayıs ayında işlenen 4 cinayetin failini ve azmettiricisini de ortaya çıkardı. Cinayetlerin terör örgütü tarafından işlendiği öğrenildi. Hedef olan kişilerden ikisinin bölgedeki kalekolları yapan müteahhitler olduğu ortaya çıktı. Örgütün hedefindeki diğer iki kişiden birinin korucu diğerinin ise belde belediye başkanı kardeşi olduğu belirtildi.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

CİNAYET ANI KAMERLARA YANSIDI

Sır perdesi açılan cinayetlerin ilkinin 9 Mart'ta işlendiği öğrenildi. Akşam saatlerinde Yeni Mahalle'de yaşanan o olayda, Yüksekova Esendere Beldesi Belediye Başkanı Tayfun Ayhan’un 30 yaşındaki Murat Ayhan tabancayla vurularak öldürüldü. Teröristlerin bir diğer cinayeti ise 27 Mart'ta gerçekleşti. Kaçırılan köy korucusu Nejdet Erener Güngör Mahallesi'ndeki bir caminin bahçesinde öldürüldü.

 

Diğer bir olay ise 9 Mayıs'ta yine Güngör Mahallesi'nde yaşandı.  Bölgedeki kalekolları inşaatlarını yapan müteahhit Nedim Ceyhan başına defalarca kez ateş edilerek öldürüldü. Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşanan son olayda ise yine müteahhit Necmettin Atsız tabancaya katledildi. Atsız’ın vurulma anı güvenlik kameralarına da yansıdı. Xayri kod adlı teröristin silahındaki susturucu da dikkat çekti.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

O TERÖRİST GRİ LİSTEDE

Bombalı saldırı girişiminde bulunan şüphelilerin verdiği bilgide ilk cinayeti Welad kod adlı Eyüp Alper'in işlediği diğer 3 olayı ise Alper'in planladığı, tetikçiliği ise Xayri kod adlı başka bir teröristin gerçekleştirdiği bilgisine ulaşıldı. Yapılan parmak izi çalışmalarında, cinayetlerde kullanılan silahın bırakıldığı poşette de Eyüp Alper’in parmak izine ulaşıldı. AKP Belediye Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldüren Eyüp Alper’in İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan gri listede yer alıyor. Gri listedeki teröristleri ihbar edenlere 300 bin lira para ödülü veriliyor. Alper’in planladığı 3 cinayeti işleyen Xayri kod adlı teröristin kimliğinin belirlenmesi ve  için çalışmalar sürüyor.

FOTO: SOZCU - ADIN TERÖRİST EVİN Ç.

FOTO: SOZCU