“Bu bir savaş ilanıdır”

Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı tarafından "Kerkük’e yönelik saldırı, Kuzey Irak halkına yönelik açık savaş ilanıdır." denildi.

“Bu bir savaş ilanıdır”

Kerkük’e yönelik operasyon başlatan, Irak Ordusu Peşmerge ve Şii Türkmenlerle yaşanan çatışmalar sonrası Tuzhurmatu kentini ele geçirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı Kerkük'e yönelik saldırının, Kuzey Irak halkına yönelik açık savaş ilanı olduğunu bildirdi. Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada,  “İkbalpur  komutasındaki İran Pasdaran Ordusu'na bağlı Heşdi Şabi güçleri, Iraklı güçlerin yardımıyla Kerkük ve çevresine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmıştır.  Bu saldırı, Kürdistan halkına karşı açık bir savaş ilanıdır” denildi.

BARZANİ YÖNETİMİ BÖLÜNDÜ: BAZI KYB YETKİLİLERİ BU PLANA DESTEK VERDİ

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Irak hükümeti, Heşdi Şabi ve Pasdaran Ordusu’nun Kudüs Karargahı tarafından yapılan saldırı, özgürlük talebinde bulunan Kürdistan halkından ve mertçe tavır gösteren kahraman Kerkük halkından intikam almaktır. Maalesef Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) bazı yetkilileri de Kürdistan halkına yönelik bu planın destekçisi olmuş, KYB bayrağı altında Kürdistan için canlarını feda eden Kürdistan’a ve şehitlere tarihi ve büyük bir ihanet etmişlerdir. Bu birkaç yetkili, bazı hassas bölgeleri çatışmadan, Heşdi Şabi ve İran Pasdaran Ordusuna teslim ederek Kosret Resul’ü yalnız bırakmışlardır. Bütün taraflara, bu saldırının, Heşdi Şabi ve Iraklı güçlerin ABD yapımı Abrams tankları, zırhlıları ve silahları ile koalisyonun verdiği silahlarla yaptığını duyuruyoruz. Bir süredir, IŞİD’e karşı savaş adı altında Irak ordusu ve Heşdi Şabi’ye verilen bu ABD yapımı silahlar, peşmergen ihtiyaç duymasına rağmen, IŞİD’le savaşta, terörle mücadelede kendilerine verilmemiştir.”

Bağdat açıkladı: Tuzhurmatu'yu ele geçirdik İlginizi Çekebilir Bağdat açıkladı: Tuzhurmatu'yu ele geçirdik

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...