Sözcü Plus Giriş

Burak Akbay’ın suçsuzluğunu ispatlayan rapor çıktı

Arkadaşlarımız Gökmen Ulu ile Mediha Olgun’un tutuklandığı soruşturma dosyası için görevlendirilen iki bilirkişinin, ek rapor verdiği ortaya çıktı. Avukatlarımızın aylar sonra ulaştığı bu raporda, SÖZCÜ ile irtibatlı gösterilmek istenen ve haklarında FETÖ soruşturması yürütülen 29 şirketle bağının “tamamen ticari ilişki olduğu” belirtildi

03:25 -
Burak Akbay’ın suçsuzluğunu ispatlayan rapor çıktı

SÖZCÜ ile ilgili soruşturma dosyasına bakan hakimlik, gazetemizin sahibi Burak Akbay hakkında, 26 Mayıs 2017 tarihinde “ifade almaya yönelik yakalama” kararı çıkardı. Bu kararın en önemli delili olarak, SÖZCÜ hakkındaki MASAK incelemesiyle ilgili atanan 2 bilirkişinin verdiği, “Haklarında FETÖ/PDY soruşturması yürütülen 29 şirketle bağlantı” olduğuna ilişkin 2 Mayıs 2017 tarihli rapor gösterildi. Avukatlarımız, üzerinde gizlilik kararı olan dosyamızda, aylar sonra yeni bir belgeye ulaştı. Bu belge, SÖZCÜ operasyonundan 3 gün önce, MASAK raporunu inceleyen aynı bilirkişilerin, savcılığın isteği üzerine verdikleri ek rapordu. Bilirkişiler, ek raporu savcılığın 15 Mayıs 2017 tarihli görevlendirme yazısı üzerine hazırladı.

dd1

AVUKATLAR AYLAR SONRA ULAŞTI

Bilirkişiler, ek raporlarını savcılığa 16 Mayıs 2017'de sundu. Bu ek raporda, “MASAK raporunun yeniden değerlendirildiği” vurgulanarak, Burak Akbay'ın ortağı olduğu firmaların, “haklarında FETÖ/PDY soruşturması yürütülen” firmalarla ilişkisinin “ticari faaliyetler ve uygulamalar kapsamında olduğu” bildirildi. SÖZCÜ'nün sahibi Burak Akbay ile ilgili iddiaları tamamen boşa çıkaran bu ek rapor, mahkeme safahatında dosyaya konmadı. Davamıza bakan hakimlik de bu açık delile rağmen, aynı bilirkişilerin 2 Mayıs 2017 tarihinde verdikleri ve 29 şirketle ilişkinin boyutunu ortaya koymayıp ‘yoruma açık' bırakarak kafa karıştıran ilk raporuna dayanarak, Burak Akbay hakkında “ifade almaya yönelik yakalama” kararı çıkardı.

05celalulgen25cm

SÖZCÜ AVUKATLARI BELGEYİ DEĞERLENDİRDİ: 

Yapılan işlem vahim bir hukuk ihlalidir!

Av. Celal Ülgen: Şimdi elde ettiğimiz bu çok önemli belgeye, dosya üzerindeki kısıtlılık kararı nedeniyle daha önce ulaşamadık. Bu dava, bu yönüyle de hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Bu önemli kanıt soruşturma dosyası için alınan gizlilik kararıyla avukatların dosyaya ulaşımının kısıtlanmış olması nedeniyle sümenaltı edilebilmiştir. Oysa kanuna göre şüpheliler lehine olan kanıtların da toplanması gerekir. Burada, şüpheli lehine olan ek bilirkişi raporu hem avukatlardan, hem de hakimden gizlenmiştir. Yapılan işlem çok vahim bir hukuk ihlalidir.

Bu rapor dikkate alınmadan verilen karar hukuka aykırıdır

Av. ismail Yılmaz: SÖZCÜ Gazetesi'ni yayımlayan şirketin ticari faaliyetlerinde herhangi bir anormal durum yoktur. Tüm işlemler, günlük ticari hayatın olağan akışı içinde gerçekleşmektedir. MASAK raporu da bunu doğrulamaktadır. Bilirkişiler de bu gerçeği ek raporlarında açıkça belirtmiştir. Bu durumda SÖZCÜ'nün sahibi Burak Akbay ile ilgili suçlamalar ve iddialar asılsız kalmaktadır. Biz, ‘ifadeye yönelik yakalama' kararı veren Sulh Ceza Hakimliği'nin, bilirkişilerin bu ek raporunu görmüş olabileceğini düşünmüyoruz.

isss

Görmüş olsaydı, bu açık kanıta göre Akbay hakkındaki yakalama kararı verilemezdi. Bu rapor dikkate alınmadan, adeta yok sayılarak verilen karar hukuka aykırıdır. Yargı makamları, lehte olan delilleri de toplamak ve dikkate almakla görevlidir. SÖZCÜ'yü hedef alan, Türkiye'nin en çok satan gazetesi olma başarısını kıskanan, karalamak isteyen yalancı tanıkların ifadesinin dikkate alınması, buna karşılık lehine olan çok önemli resmi bir belge olan bu kanıtın dikkate alınmaması yasalara uygun değildir.

Son güncelleme: android-time 08:42 03.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more