Sözcü Plus Giriş

CHP’den Danıştay Başkanı’na tepki: İlik arayacağına ağzını kilitle

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'e 'Adalet Kurultayı'yla ilgili açıklaması üzerinden tepki göstererek, "Bir Danıştay Başkanı düşünün ki yaptığı açıklamada, ana muhalefet partisini bir siyasi hasım gibi karşısına alıp, ana muhalefet partisine yönelik açıklamalarda bulunuyor. Bizim de bir çift sözümüz var Sayın Başkana. Cübbede iliklemek için ilik arayacağına ağzını kilitle" dedi.

Güncellenme: 18:52, 06/09/2017
CHP’den Danıştay Başkanı’na tepki: İlik arayacağına ağzını kilitle

CHP Sözcüsü Bülent  Tezcan, düzenlediği basın toplantısıyla partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemini kamuoyuyla paylaşarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

“DANIŞTAY BAŞKANI NEDEN RAHATSIZ OLUR?” 

CHP’nin ‘Adalet Kurultayı’nı eleştiren Danıştay Başkanı Güngör’e tepki gösteren Tezcan, “Tam adaletin gündemde olduğu bir süreçte, adli yıl açılışında yaşadıklarımız, çok ilginç. Bizim ‘Adalet Kurultayı’mız iktidar çevrelerini rahatsız etti. Onların rahatsız olmasını anlıyorum; ama Danıştay Başkanı’nın rahatsız olması, ilginç geldi. Danıştay Başkanı, adaletin istendiği ve konuşulduğu bir kurultaydan niye rahatsız olur? Yargının bağımsız olmasını, herkesten çok onların istemesi lazım. Bir Danıştay Başkanı düşünün ki yaptığı açıklamada, ana muhalefet partisini bir siyasi hasım gibi karşısına alıp, ana muhalefet partisine yönelik açıklamalarda bulunuyor. Danıştay Başkanı’nın açıklaması dahi Türkiye’de yargının hangi noktada olduğunun ibretlik bir örneğidir. Ancak bizim de bir çift sözümüz var Sayın Başkana. Cübbede iliklemek için ilik arayacağına ağzını kilitle” diye konuştu.

TEZCAN’DAN AYM BAŞKANI’NA: SAYIN BAŞKAN, KADRAJIN DIŞINDAKİLER NE OLACAK?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın, Beştepe’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini kabul töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tokalaşırken, eğildiği yönündeki eleştirilere neden olan fotoğrafa değinen CHP’li Tezcan, şunları söyledi:

“Toplumun yüzde 80’e yakını yargıya güvenmiyor. Hangi yargıya güvenecek? Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, Cumhurbaşkanı’nın önünde baş eğdiği, boyun selamı, baş selamı verdiği yargıya mı güvenecek? Sayın Başkan, açıklama yapmış ‘Kadraj oyunu’ diye. Peki, Sayın Başkan, kadrajın dışındakiler ne olacak? ‘Olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri denetlemem’ diyen, ‘OHAL’le ilgili olsa da olmasa da denetlemem’ diyen bir Anayasa Mahkemesi var”

“BİZ ‘ADALET’ DİYORUZ, O ‘TERÖR’ DİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’ye yönelik ‘Ana muhalefetin şu andaki dili bakıyorsunuz terör örgütünün dili ile aynı’ açıklamasına da yanıt veren CHP Sözcüsü Tezcan, “AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın dilini herkes biliyor. Benim yeniden tarif etmeme gerek yok. Biz ‘adalet’ diyoruz, o ‘terör’ diyor. Bu farkı herhalde milletimiz anlayacaktır. Siyasette çatışma ve kamplaşmayı kimin kullandığını, ‘terör’ sözünü en çok kimin ağzına aldığına dönüp, bakarsa herkes toplumu böleni de tanıyacaktır” dedi.

‘BİLİRKİŞİ RAPORUNDA SUÇ ÜRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Sözcü Gazetesine ilişkin bilirkişi raporunu göstererek, suç üretmeye çalışma çabası içine girildiğini iddia eden Tezcan, raporu hazırlayan kişi için “bağımlı yargının ayarlı bilirkişisi” dedi. Tezcan şunları söyledi:
“Bugün Türkiye’nin başına bela olan FETÖ, dün AK Parti iktidarıyla balım gülüm olduğu zaman da bunları yaptılar. Bilmez kişilerin bilirkişi olarak tayin edildiğini çok gördük. Bugün o bilirkişiler, sanık durumuna düştüler. Bugünün kumpascıları da yarın yargılanacaklar. Bu devran böyle gitmeyecek. Gazeteciliği suç sayma anlayışı devam ediyor, bir başka örneği Cumhuriyet Gazetesinde yaşanıyor. Pazartesi günü duruşması var, beklentimiz yargının aktörlerinin akıllarını başlarına almasıdır. Pazartesi günü bir nebze olsun yargının cesaretle, ‘ben yargının arkasında duracağım’ demesini bekliyoruz, tahliye bekliyoruz. Gazetecilerin tutuklu olmadığı bir Türkiye istiyoruz.”

“MÜFREDAT GERİCİLEŞİYOR”

Yeni eğitim-öğretim dönemi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tezcan, servis taşımacılığında okulların mafya alanına dönmüş olduğunu öne sürerek, “Türkiye’de eğitim ticarileşiyor, müfredat gericileşiyor. Müfredattan Atatürk’ü çıkarttılar, Cumhuriyeti çıkarttılar, bütün ortak değerlerimizi silip atmaya ve bir cahiliye kültürünü çocuklarımızın beynine yerleştirmeye çalışıyorlar. MEB bunlarla uğraşmak yerine öğretmenlerle uğraşıyor. Bin 100 öğretmen hukuka aykırı bir şekilde sürgün edildi. Karı kocalar ayrı yerlere gönderildi, aileler ayrıldı. Aileleri parçalayan bir anlayış, ailenin değerlerini koruyacağız diye ahkam kesiyor. Ancak iktidar yalakası olup ana muhalefet partisi genel başkanına hakaret eden öğretmenler taltif ediliyor. Eğitimin hali perişan, öğretmenin hali iki türlü perişan. Birisi kişilik ve ahlak açısından perişan, diğeri sürgün edilerek perişan” şeklinde konuştu.

KUZEY IRAK REFERANDUMU: HÜKÜMET GEÇİŞTİRİYOR

Önümüzdeki günlerde Irak Kürt Bölgesi’nde bağımsızlık referandumunun yapılmasının önemli bir mesele olduğuna değinen Tezcan, “Hükümet bu meseleyi sadece beyanatlarla geçiştirmektedir. Bu durum bölgede yeni istikrarsızlık yaratacak bir adımdır. Irak’ın toprak bütünlüğüne zarar verecek adımlardan kaçınmak gerekir. Bu adımın bölgedeki etnik çatışmalara da bir yenisini yaratma riski çok yüksektir, özellikle Kürt-Arap çatışması. Bu noktada bölgede istikrara hizmet edecek çalışmalar yapılmalıdır” dedi. Ajanslar

Yayınlanma Tarihi:17:17,