CHP’li Emir’den Gökçek’e çağrı: Gel teker teker sayalım

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ODTÜ'de yol yapmak için ağaç kıyımına girişen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e meydan okudu. Emir, Gökçek'in "ODTÜ'deki ağaçları kesmedik, başka yere taşıdık" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, "Gelin, naklettiğiniz ağaçları birlikte teker teker sayalım" çağrısı yaptı.

CHP’li Emir’den Gökçek’e çağrı: Gel teker teker sayalım

Emir, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, Gökçek’in tüm çağrılara rağmen naklettiğini söylediği 4 bin ağacın nakliye teskeresini kamuoyuna açıklayamadığını da vurgulayarak, şöyle dedi:

“Ankara'nın akciğerleri olan ODTÜ ormanlarını, yol bahanesiyle yıl yıl biçerek tüketen İ.Melih Gökçek, bir de pişkin pişkin bunu kamuoyuna başarı olarak yansıtmaya çalışıyor. Binlerce ağacı katletmeyi “9 saatte gibi rekor sürede tamamladım” diye açıklayacak kadar yüzü kızarmayan Melih Gökçek, aynı açıklamasında, yol için 4 bine yakın ağacın özel makinelerle nakledildiğini; ömrünü tamamlamış, cılız ve az yapraklı olanların da kesildiğini belirtmiştir. Melih Gökçek'in bu açıklamaları, işlediği suçu örtme telaşıdır. ODTÜ yönetimi ile imzalanan tartışmalı bir protokole dayanarak, yangından mal kaçırırcasına ağaçları katleden bu anlayış, ağaçları ne zaman işaretlemiştir; nakliye teskereleri, devir teslim tutanaklarına niye gösterilmemektedir. Bu belgelerin tarafımıza bir an evvel verilmesi gerekiyor. Başta Ankara kamuoyu olmak üzere tüm Türkiye kamuoyunun, şovmen ve ‘doğruları söylemeyen' biri olarak tanıdığı Melih Gökçek'in, bu konuda da doğruları söylemediği ortada. Ankara'da birçok metroyu yıllarca bitiremeyen ve üstlendiği her işi eline yüzüne bulaştıran Melih Gökçek, yine kamuoyunu kandırmaya, yanıltmaya çalışmaktadır. Buradan kendisine çağrı yapıyorum: Naklettiğini söylediği 4 bin ağacı, beraberimde bir belediye görevlisi ile tek tek saymaya hazırım. İsterse kendisi gelsin sayalım şu ağaçları. Eğer bu çağrıma yanıt vermez ve bu koşulları sağlamazsa bilin ki Gökçek 4 bin değil 4 ağaç bile nakletmemiş, hepsini katletmiştir.”

Gökçek’in Belediye Başkanlığı döneminde Ankara’nın büyük tahribata uğradığını da vurgulayan Murat Emir, “Bunun temel nedeni, işin ehli olmayanların yetkili makamlarda oturması. Ankara bu tahribatın net olarak gözlemlenebileceği şehirlerimizin başında geliyor; çünkü 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve kesintisiz 23 yıldır görev yapan Melih Gökçek, Ankara'nın kültürüne, doğasına, ekonomisine ve sosyal hayatına son yıllarda onarılamayacak zararlar vermektedir. Gökçek döneminde Ankara, Cumhuriyetin başkenti olma kimliğinden gittikçe uzaklaşırken, diğer yandan kentin merkezindeki ekosistem yok edilmekte. ODTÜ'nün ormanlık arazisinden geçirilecek iki yol, bu vandal anlayışın son örneğidir.” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...