CHP’li Erkek: Gökmen ve Mediha neden tutuklu?

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’de gazetecilerle ilgili davaları öncelik sırasına aldığını belirterek, “Geçmişte kumpas davaları nasıl çöktüyse gazetecilere yönelik davalar da çökecektir. SÖZCÜ’den Gökmen Ulu ve Mediha Olgun neden tutuklu ? Kurguya dayalı iddianamelerle, gazeteciler terörle ilişkilendiriliyor’’ dedi.

CHP’li Erkek: Gökmen ve Mediha neden tutuklu?

TBMM Genel Kurulu'nda CHP grup önerisi üzerinde konuşan Erkek, son dönemde hukuk devletinin temelinden sarsıldığını söyledi. “Muhalefet boğulmak isteniyor. Bizim derdiniz OHAL'in olmadığı, hukukun egemenliği… Ama iktidar çoğunluğunun başka dertleri var. Fiili tek adam rejimi” dedi ve SÖZCÜ operasyonuna da değinerek şunları söyledi:

“150'nin üzerinde gazeteci cezaevinde… Basın özgürlüğü yok olmuş durumda. Rahatsız olmayın, AİHM gazetecilerle ilgili davayı öncelik sırasına aldı. Gökmen Ulu niçin cezaevinde? Mediha Olgun niçin cezaevinde? Bu insanlar kurguya dayalı iddianamelerle tutuklu. Kumpas davaları nasıl çöktüyse bu davalar da çökecektir. Bu insanların masum olduğunu siz de biliyorsunuz, biz de. Hükümete göre en iyi gazeteci yandaş veya tutuklu gazeteci. Sizin gibi düşünmeyenleri ezmek istiyorsunuz. Basın özgürlüğü arıyorsunuz Silivri cezaevine bakın”