Sözcü Plus Giriş

CHP’li Erkek’ten erken seçim çağrısı

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek: Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi seçimlerin derhal yapılması lazım. Çünkü Türkiye’de şu an tam bir kaos yaşanıyor.

15:05 -
CHP’li Erkek’ten erken seçim çağrısı

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, Çanakkale ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘erken seçim’ çağrısını yineleyen Erkek ” Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi seçimlerin derhal yapılması lazım. Çünkü Türkiye'de şu an tam bir kaos yaşanıyor. Türkiye'de şu anda yerel demokrasiye darbe yapılıyor. Türkiye'de şu anda seçmen iradesi gasp ediliyor. Demokrasiyi yeniden tesis etmek için yapılması gereken tek şey seçimdir. Demokrasi tek başına sandık değildir ama temeli sandıktır. Onun için hem yerel hem de genel seçim yapılsın diyoruz. Bütün seçimlerin derhal yapılması lazım yoksa Türkiye bu şekilde devam edemez.” dedi.

“SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANINI İSTİFAYA ZORLAMAK TÜRK CEZA KANUNU'NA GÖRE SUÇTUR!”

İstifa ettirilen AKP’li belediye başkanlarına da değinen Muharrem Erkek, Çanakkale Yorum’un haberine göre toplantıda şunları kaydetti “OHAL rejiminde demokrasi ve hukuk tamamen askıya alındı. Siz, bir belediye başkanının istifaya zorlayamazsınız. Bu aynı zamanda suçtur. Türk Ceza Kanunu'nun 114. maddesini lütfen herkes okusun. Seçilmiş kamu görevlilerini ki belediye başkanları aynı zamanda kamu görevlisidir, istifaya zorlamak suçtur. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma açtı mı acaba çok merak ediyorum. Çünkü Balıkesir Belediye Başkanı kendisi ve ailesinin tehdit edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı açıkça suç işledi. Bunu yaparken hukuku yok saydı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti artık bir hukuk devleti değil. Bunu o da biliyor! Ama Türkiye Cumhuriyeti aynı zamanda bir şahıs devleti de değil, olmayacaktır da! Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Belediye başkanlarında bir değişim isteniyorsa bunu seçmen, halk yapar. Ya da yerel seçimler geldiğinde aday göstermezsiniz. İstifaya zorladığınız kişilerin Fetö ile iltisakı varsa, yolsuzlukları varsa, bu da kanunlarda açıkça yazılıdır, İçişleri Bakanlığı soruşturma açar, savcılıklar soruşturma açar, ciddi deliller varsa görevden alırsınız. Hiçbir seçilmiş kamu görevlisini, hiç kimse istifaya zorlayamaz. Bu, demokrasiye vurulmuş ağır ve açık bir darbedir. Diğer parti belediye başkanları üzerinde de bu şekilde baskı kurabilmek için altyapı zemini hazırlamaya çalışıyorlarsa da bundan derhal vazgeçsinler. Zaten bizler alışkınız. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde yıllardır müfettişler olur. Hep bir şeyler aranır ama olumsuz hiçbir şey de bulunamaz. Sosyal demokrat belediyecilikte şeffaflık, hesap sorulabilirlik, katılımcı demokrasi ve dürüstlük vardır. Kamu yararına belediyecilik vardır. Rant belediyeciliği değil! Ama AK Parti belediyeleri öylesine batmış durumda ki maalesef hukuku, demokrasiyi hiçe sayarak böyle operasyonlarla bir şeyleri kurtarmaya çalışıyorlar.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more