Sözcü Plus Giriş

CHP’li Haluk Pekşen’den Ulaştırma Bakanı’na THY sorusu

CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Pekşen THY SKYLIFE dergisi ve THY personeli ile ilgili iddialarını Meclis gündemine taşıdı. THY SKYLIFE dergisinde Atatürk’ün yer almamasına dikkat çeken Pekşen, Ulaştırma Bakanı Arslan'a THY’nin iştiraki olan şirketler ve THY’ye bağlı birimlerde çalışan personelin Atatürk rozeti taktığı ya da Atatürk paylaşımları yaptığı gerekçesi ile fişlenip fişlenmediğini sordu.

Hatice ÖZEN
16:01 -
CHP’li Haluk Pekşen’den Ulaştırma Bakanı’na THY sorusu

CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen THY SKYLIFE dergisinde Atatürk'ün yer almaması ve THY, THY'nin iştiraki olan şirketler ve THY'ye bağlı birimlerde çalışan personele yönelik tutumlarla ilgili olarak TBMM'ye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Pekşen’in soruları arasında  Sosyal medya hesaplarında Atatürk ile ilgili paylaşımlarda bulunan personele karşı baskı yapılmakta mıdır? Atatürk rozeti ya da broşu takan personel fişlenmekte midir? soruları dikkat çekti.

thyrdepos8801AKP iktidarının kamusal veya özel tüm alanlardan bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatük'ü silmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade eden Pekşen, THY'nin de bu çabaya ortak olduğunu, bu nedenle de aylık olarak yayınlanan Skylife dergisinin Nisan 2014 tarihinden bugüne kadar yayınlanan nüshalarında Atatürk'le ilgili haber, makale, tanıtım yazısı, ilan, reklam vb. sadece resmi günlerde 3 kez yer verdiğini söyledi.

Pekşen, “Atatürk'ü unutturma, yok sayma çabaları THY personeli üzerinde de baskı oluşturularak hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Atatürk rozeti takan, sosyal medya hesaplarında Atatürk'le ilgili paylaşımlarda bulunan personele yönelik baskı uygulanıyor. Bu personel fişlenerek atama ve yükselmelerde, özellikle yurt dışı temsilciliklere atamalarda devre dışı bırakılıyor. Bu insanların yerine liyakatsız ancak yandaş olanlar atanıyor.” dedi.

İLGİLİ HABERCHP'li vekilden flaş THY iddiasıCHP'li vekilden flaş THY iddiası

Pekşen, THY'de yaşananlarla ilgili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nca cevaplanması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde şu soruların cevaplanmasını istedi:

“SKYLIFE’TA NEDEN ATATÜRK YOK”

1) Son 5 yıl içinde THY'nin yayın organı olan SKYLIFE dergisinde Mustafa Kemal Atatürk'ü konu alan kaç adet haber, makale, tanıtım yazısı, ilan, reklam vb. yer almıştır?

2) SKYLIFE dergisinde Atatürk ile ilgili haber, makale, tanıtım yazısı, ilan, reklam vb. yer almaması THY'nin kararı mıdır yoksa siyasi iradenin etkisi var mıdır?

3) Dergi içeriğinin belirlenmesinde Atatürk ile ilgili haber, makale, tanıtım yazısı, ilan, reklam vb. konulmaması yönünde sözlü ya da fiili bir talimat var mıdır?

ATATÜRKÇÜ THY PERSONELİ FİŞLENİYOR MU?

4) Sosyal medya hesaplarında Atatürk ile ilgili paylaşımlarda bulunan personele karşı baskı yapılmakta mıdır?

5) Atatürk rozeti ya da broşu takan personel fişlenmekte midir?

6) THY'de atama ve yükselmelerde, özellikle yurt dışı temsilciliklere atamalarda bu değerlendirmeler ne derecede etkin olmaktadır. Atanacak kişiler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

7) Çalışan personelin sosyal medya hesapları incelenip özellikle Atatürk'ü konu alan paylaşım yapanlar farklı gerekçelerle işten çıkarılmakta mıdır?

Son güncelleme: android-time 16:18 16.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more