Sözcü Plus Giriş

CHP’li Tanrıkulu’ndan Meclis’te tarihi protesto

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu Meclis'in dünkü oturumunda iç tüzük değişikliğini protesto etti. Tanrıkulu, kürsüye iç tüzük ile milletvekillerinin konuşma hakkının kısıtlandığını belirterek, daha önce verdiği 3 kilometre uzunluğu olan kanun teklifleri ile geldi.

null
Güncellenme: 08:42, 26/07/2017
CHP’li Tanrıkulu’ndan Meclis’te tarihi protesto

CHP’li Tanrıkulu iç tüzüğün 37. maddesi uyarınca Genel Kurul gündemine doğrudan alınması istemiyle Belediye Gelirleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında konuşmak için TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Tanrıkulu, kürsüye iç tüzük ile milletvekillerinin konuşma hakkı kısıtlandığına yönelik olarak daha önce verdiği 3 kilometre uzunluğu olan kanun teklifleri ile geldi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi. Tanrıkulu, bir süre Başkanvekili Ahmet Aydın’ı kürsüde bekledi ve verdiği kanun teklifi listesini kürsüye milletvekilleri yardımıyla taşıdı. Oturumu açan Başkanvekili Aydın, görüntünün hoş olmadığını söyleyerek, bu tür görüntülerin bir daha tekrarlanmamasını diledi.

Tanrıkulu, iç tüzüğün kendilerine verdiği hakla konuştuklarını belirterek, konuşmalarının kanun içeriği dolayısıyla iktidar partisi milletvekillerine rahatsızlık verdiği iddiasında bulundu. Tanrıkulu, 24 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nin müze olması gibi kanun teklifleri getirdiğini hatırlattı.  Tanrıkulu’nun kanun teklifi kabul edilmedi.
(İHA)