CHP’liler Tunceli’de baraj için yürüdü!

Tunceli'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan CHP'liler, Munzur Vadisi'nde yapımı planlanan HES ve barajların iptal edilmesi için protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

CHP’liler Tunceli’de baraj için yürüdü!

Tunceli CHP İl Teşkilatı, Munzur çayı üzerinde HES ve barajların yapılması ile ilgili projelere tepki göstermek üzere yürüyüş düzenledi. Ellerine ‘Munzur’da barajlara ve HES’ler hayır’ yazılı dövizler taşıyan grup, Cumhuriyet Meydanı Yeraltı Çarşısı’nda bir araya geldi.

Yürüyüş öncesi konuşan milletvekili Erol, CHP’nin, hükümetin yaptığı yanlış politikalar karşısında artık alanlara çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“KUTSAL MEKANLARIMIZA HES YAPILMASIN”

“Hükümet son yıllarda birçok yanlış politika izlemeye başladı. Biz CHP’lililer olarak bu yanlış politikalar karşısında alanlara çıkarak, yüksek sesle sesimizi duyurmaya başladık. Tunceli halkı her konuda Türkiye’de örnek olmuştur. Necmettin Öğretmen katledildiği sırada bu meydanda, halk ile birlikte Necmettin Öğretmenin katledilmesini ve terörü protesto ettik. Dersim halkının kutsal saydığı inanç merkezi olan, Aleviler için kutsal sayılan Munzur üzerinde yapılması planlanan HES’lere ve barajlara karşı sesimizi yükseltiyoruz. Bugün burada munzur özgür aksın diye, Munzur’a kelepçe vurulmasın diye, kutsal mekanlarımıza HES yapılmasın diye toplandık ve tepkimizi dile getireceğiz.”

“BARAJ YA DA HES YAPTIRMAYACAĞIZ”

CHP’li Erol konuşmasına, Munzur Baba bizim inanç merkezimiz, kutsal mekanımızdır. Munzur’a asla baraj yada HES yaptırmayacağız. Munzur’a HES yapılmaması için bütün bürokratik girişimlerde bulunacağım, bütün HES projelerinin iptal edilmesini talep edeceğim. Eğer girişimlerim  sonuç vermez, HES yapım kararı verilirse, Munzur Vadisi’ndeki bütün HES ve baraj projeleri iptal edilinceye kadar Dersim meydanında Dersim halkına söz veriyorum, TBMM’de oturma eylemi yapıp iptal kararı verilinceye kadar meclisi terk etmeyeceğim” ifadeleriyle devam etti.

“MUNZUR SUYU KUTSALDIR”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, Türkiye halkı tarafından Munzur Suyu’nun kutsal kabul edildiğini belirterek, hükümeti eleştirdi.

Yapılan konuşmalardan sonra kadınların yer aldığı bin dolayında CHP’li, Munzur’da HES ve barajlara ‘hayır’ yazılı dövizleri taşıyarak, yaklaşık 3 kilometre yürüdükten sonra Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği Gola Çetu Parkı’na geldi. Burada Munzur Çayı’na karanfil bırakan kalabalık, daha sonra sessizce dağıldı.  DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...