Çipli kimlik nasıl alınır? Yeni kimliklerin çıkması ne kadar sürüyor?

Teknolojinin gelişmesiyle kimlikler de değişiyor, çipli kimlikler yayılmaya başlıyor. Çipli kimlik başvuruları geçtiğimiz aylarda başladı. Yeni kimliklere nasıl başvuracağını ve çipli kimlik başvuruları sonrası ne kadar süre yeni kimliklerinin gelmesini bekleyeceğini merak eden vatandaşlar ise araştırmalarını sürdürüyor. İşte çipli kimlik başvuruları ile ilgili şartlar...

Çipli kimlik nasıl alınır? Yeni kimliklerin çıkması ne kadar sürüyor?

Çipli kimlikler için başvurular başladı fakat birçok kişi hala yeni kimliklerle ilgili detayları merak ediyor. Çipli kimlik online randevu sistemiyle Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeden kimlik kartı başvurusu yapabilirken, işlem için gerekli tüm detayları “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/” adresinde öğrenebiliyor. Yeni çalışmalarla çipli kimlik aynı gün içinde teslim edilmeye çalışıyorlar.

ÇİPLİ KİMLİK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklamada, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL'dir.” denildi. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıllık.

ÇİPLİ KİMLİK BAŞVURUSUNDA GEREKENLER NELER?

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...