Cuma namazı nasıl kılınır, abdest nasıl alınır? Cuma namazı kaç rekattır? (29 Eylül 2017)

Cuma namazı için geri sayım başladı. 29 Eylül 2017 tarihi itibariyle yurdumuzun dört bir yanındaki milyonlarca inanan vatandaşımız yine her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazlarını kılacak. Bizler de Cuma namazı öncesi, Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır ve Abdest nasıl alınır sorularının cevaplarını yanıtladık.

Cuma namazı nasıl kılınır, abdest nasıl alınır? Cuma namazı kaç rekattır? (29 Eylül 2017)

Mübarek Cuma namazı vakti geldi. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazını eda eyleyecek milyonlarca inanan, sabırsızlıkla Cuma namazı saatinin gelmesini bekliyor. Bizler de sizler için Cuma namazı nasıl kılınır, abdest nasıl alınır ve Cuma namazı kaç rekattır sorularının cevaplarını aradık. İşte detaylar…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

2017 resimli cuma mesajları: 29 Eylül cuma gününe özel anlamlı, kısa, uzun ve güncel mesajlar İlginizi Çekebilir 2017 resimli cuma mesajları: 29 Eylül cuma gününe özel anlamlı, kısa, uzun ve güncel mesajlar

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

cuma-namazi-nasil-kilinir

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...