Sözcü Plus Giriş

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır? Abdest nedir? Nasıl alınır? (24 Kasım 2017)

Hayırlı gün Cuma bu hafta da geldi. 24 Kasım 2017 Cuma namazı için geri sayım başladı. İnananlar Cuma ibadetlerini yerine getirmek için heyecan içinde. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır gibi merak edilen soruların cevapları nelerdir. İl il Cuma Namazı saatleri İşte Cuma Namazı ile ilgili tüm sorular ve cevaplar...

10:53 -
Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır? Abdest nedir? Nasıl alınır? (24 Kasım 2017)

Bu Cuma namazında da inanan vatandaşlarımız camileri tıklım tıklım doldurmaya hazırlanıyor. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır? Şehir şehir Cuma namazı saatleri. 24.11.2017 cuma namazı nasıl kılınır? Biz de herkese Hayırlı cuma’lar diliyoruz. İşte 24 Kasım Cuma namazı ile ilgili tüm detaylar…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.
Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için Cuma namazı saatleri (25 Ağustos Cuma 2017 Güncel)

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

ABDEST NEDİR?

Abdest, belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yapılan bir temizliktir. Abdest her şeyden önce her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak, yani maddî ve manevî bütün kirlerden arınmak için İslam'ın emrettiği önemli bir ibadettir

24 KASIM CUMA HUTBESİ

ABDESTİN ALINIŞI

Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır.

Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir.

Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,

Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,

Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır.

Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır.

Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,

Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,

Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,

Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılanabilir.

İLGİLİ HABERCuma ezanı saat kaçta? Cuma Namazı saat kaçta? 24 Kasım İl il Cuma Namazı saatleri Ezan kaçta okunuyor?Cuma ezanı saat kaçta? Cuma Namazı saat kaçta? 24 Kasım İl il Cuma Namazı saatleri Ezan kaçta okunuyor?
Son güncelleme: 10:58 24.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more