Sözcü Plus Giriş

Cuma kaçta okunuyor? Cuma Namazı saat kaçta? İstanbul’da cuma ezanı kaçta okunuyor? 24 Kasım

İstanbul'da cuma kaçta okunuyor? Bir mübarek cuma daha geldi çattı. İstanbul, İzmir, Ankara cuma namaz saatlerini öğrenebilirsiniz. Cuma kaçta okunuyor? Cuma Namazı saat kaçta? İl il Cuma Namazı saatleri Ezan kaçta okunuyor? 24 Kasım İl il Cuma Namazı saatleri haberimizde Müminleri bayramı cuma gününün gelmesi ile cuma namaz saatleri merak ediliyor. Ankara cuma namazı saati kaç?İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirler de dahil olma üzere il il namaz vakitleri haberimizde. 24 Kasım İl il Cuma Namaz saatleri Ezan kaçta okunuyor? Cuma ezanı saat kaçta?

09:43 -
Cuma kaçta okunuyor? Cuma Namazı saat kaçta? İstanbul’da cuma ezanı kaçta okunuyor? 24 Kasım

Müslümanların bayramı olan Cuma gününde camilerde cem olmak, bu mübarek günün sevincini yaşamak için hazırlıklar şimdiden başladı. Cumaya gitmek için en güzel elbiseler seçilecek, kokular sürülecek. Peki Cuma ezanı saat kaçta? Cuma Namazı saat kaçta? 24 Kasım İl il Cuma Namazı saatleri Ezan kaçta okunuyor? Cumanın saati kaç? Cuma namazı kimlere farzdır? Cuma namazına ne kadar kaldı? İşte diyanete göre il il ezan ve namaz vakitleri…

CUMA NAMAZI SAATLERİ

Cuma namazı, bu hafta da yurt genelinde ve İslam aleminde camilerde cemaatle birlikte kılınacak. İşte il il cuma namazı vakitleri;

İstanbul: 12:58
Ankara: 12:42
İzmir: 13:05
Antalya: 12:51
Hatay: 12:29
Giresun: 12:20

İŞTE İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI VE MÜBAREK CUMA GÜNÜ

Cuma günü müminlerin hatalık bayramı sayılır. O gün yapılan ibadetler diğer günlere göre daha büyük sevap kazandırır. Kılınan Cuma namazının fazileti pek büyüktür. Müslümanlar Cuma günü banyo yapar, en temiz elbiselerini giyer, en güzel kokularını sürünüp, güler yüzle sokağa çıkarlar. Cuma için ezan okunduğu vakit her türlü işlerini bırakarak camilere koşarlar. Zira Yüce Allahımız:

“Cuma günü namaz için çağrıldığınızda hemen Allah'ın zikrine koşun. Alışverişi bırakın” buyurmuştur.

Cuma namazı

Cuma Namazı, müslüman erkeklere farz olan bir ibadettir. Kur'an-ı Kerim'de, olduğu, mutlaka kılınması gerektiği açık açık emredilmiştir. Vakti, öğle namazının vaktidir. Cuma günleri öğle namazı vaktinde bu namaz kılınırsa, öğle namazı da kılınmış sayılır. Dört rekat ilk sünneti, iki rekat farzı, dört rekatta son sünneti vardır. Bu dört rekatlık “Vakit Sünneti” kılmak sevaptır. Farz kılınmadan önce imam minbere çıkıp hutbe okur. Bu hutbenin okunması ve dinlenmesi de Cuma Namazı'nın farzlarındandır.
Cuma namazı kadınlara farz olmadığı halde eğer onlar da cemaatle birlikte Cuma'yı kılarlarsa öğle namazını kılmış sayılırlar.
Cuma namazı hür ve serbest olmayanlara, yolcu olanlara, hasta olanlara, kör olanlara, ayakları olmayan sata kimselere farz değildir. Ama bunlar Cuma'yı kılarlarsa büyük bir sevap kazanırlar.

Cuma Namazı'nı kılabilmek için imam dahil en aşağı üç kişinin bulunması, Cumanın kılınan yerin herkese açık olması gerekir.
Şartlarına uygun bir Cuma namazı kılmak için abdest alınıp camiye gelinir. Sonra Cuma'nın 4 rekatlık ilk sünnetini kılkmak için kalkılır. “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya” diyerek tekbir alınır. Sübhaneke, euzu besmele, Fatiha ve bir sure okunarak rüku ve secdelere gidilir. İkinci rekatta Fatiha ve bir sure okunup oturulur. Sadece Ettahiyatü duası okunup kalkılır. Besmele, Fatiha ve bir sure okuyarak üçüncü ve dördüncü rekatlar tamamlanır.

24 KASIM CUMA HUTBESİ

Bu arada imam hutbe okumak üzere minbere çıkar. Cemaat büyük bir dikkatle onu dinler. Zira hutbeyi dinlemek farzdır. Hutbeden sonra imam mihraba geçer. Artık Cuma'nın iki rekatlık farzı kılınacaktır. Bunun için “Niyet ettim Allah rızası için Cuma Namazı'nın farzını kılmaya, uydum hazır olan imama” denilir. Herkes içinden sübhanekeyi okur, sonra imam açıktan Fatiha ve bir sure okur. Cemaat imamı dinler. Kendileri bir şey okumaz. Sonra rüku ve secdelere gidilerek iki rekat tamamlanır.
Farz cemaatle kılındıktan sonra Cuma'nın son sünneti niyetiyle dört, Ahir Zuhur niyetiyle dört ve Vaktin sünneti niyetiyle iki rekat namaz daha kılkınır. Ahir zuhur namazının aynen Cuma'nın ilk sünneti gibi kılmak daha sevaptır.

Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için Cuma namazı saatleri (25 Ağustos Cuma 2017 Güncel)

CUMA NAMAZI KİMLERE FARZDIR?

Şu şartları taşıyan kişiye Cuma namazı kılmak farz olur:

1. Müslüman olmak,
2. Akıllı olmalı,
3. Ergenlik çağına gelmiş olmak,
4. Erkek olmak,
5. Hür ve serbest olmak,
6. Mukim olmak (misafir olmamak),
7. Sağlıklı olmak,
8. Kör olmamak,
9. Ayakları sağlam olmak.

Son güncelleme: 11:53 24.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more