Sözcü Plus Giriş

Cumhuriyet davasında üçüncü gün… Tarihi savunmalar…

Tarihi davada ilk iki güne tutuklu gazetecilerin verdikleri ve iddianameyi madde madde çürüttükleri ifadeler damga vurdu. Musa Kart'ın 'örgüt itirafında' bulunurken, Güray Öz ise iddianameye giren 'pide siparişi'ni anlattı. İşte Türk hukuk ve basın tarihine geçecek o savunmalar...

null
Güncellenme: 13:42, 26/07/2017
Cumhuriyet davasında üçüncü gün… Tarihi savunmalar…

Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik 19 sanıklı dava önceki gün görülmeye başlandı. İlk iki gün gazeteci Kadri Gürsel, Akın Atalay, Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Önder Çelik, Kemal Güngör ve Murat Sabuncu ifade verdi. Bugün de aralarında Ahmet Şık’ın bulunduğu diğer gazeteciler ifade verecek. Bugünkü duruşma saat 13:30’da başladı.

Şimdiye kadar verilen ifadelerde tutuklu gazeteciler iddianamedeki iddiaları madde madde yanıtladılar. Özellikle yazar Kadri Gürsel ile gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve gazetenin okur temsilcisi Güray Öz’ün ifadeleri davanın savunma kısmına damga vurdu.

TARİHİ SAVUNMALAR

İlk duruşmada gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay savunma yaptı ve 41 sayfalık bir savunma sundu. Tarihe geçecek savunmada Atalay, tüm iddialara tek tek yanıt verdi. Kendisi de avukat olan Atalay, özellikle “Cumhuriyet’in FETÖ irtibatlı şirketlerle ilişkisi olduğu” iddiasını madde madde yanıtladı. Atalay’ın savunmasındaki detaylar iddianame için “bu kadar da olmaz” dedirtti. Yine Kadri Gürsel’in “FETÖ’nün adı henüz ‘cemaat’ken AKP’yi uyardım” sözleriyle başlayan savunması da dikkat çekti.

İlginizi ÇekebilirAkın Atalay'dan tarihi savunma...Akın Atalay'dan tarihi savunma...

MUSA KART’TAN ÖRGÜT ‘İTİRAFI’

Dün ifade veren gazetenin karikatüristi Musa Kart ise savunmasında “Evet ben karitakür hayatımda sadece bir örgüte yardım ve yataklık ettim. Bu örgütün adı Ü.T.Ç’dir. Açılımı: Ülkemin Tüm Çocukları” dedi ve hukuk tarihine geçecek bir savunma yaptı.

İlginizi ÇekebilirÜTÇ örgütüÜTÇ örgütü

‘PİDECİ YANITI’ DAMGA VURDU

Dünkü duruşmada ifade veren isimlerden birisi de gazetenin Okur Temsilcisi Güray Öz'dü. Öz, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada hakkındaki suçlamalara tek tek yanıt verdi.
Diğer 11 arkadaşı gibi 9 aydır tutuklu olan Cumhuriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Güray Öz, FETÖ şüphelisi bir kişiyle iletişim kurduğu suçlamasına çarpıcı bir yanıt verdi. Güray Öz, “İletişim kurduğum iddia edilen kişi Çankaya’da bir pidecidir. Ben arada bir pide ısmarladığım pidecinin, hakkında soruşturma yürütülen bir kişi olduğunu bilme şansına nasıl sahip olayım ki” diye sordu.

pideci
Yayınlanma Tarihi:10:13,