Sözcü Plus Giriş

Cumhuriyet için ‘reklam arası’ diyen AKP’li de açılıma katıldı

3 yıl önce, Cumhuriyet için "90 yıllık reklam arası bitti" diyen ve uzun süre tartışmaların odağında kalan eski AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu da AKP'nin başlattığı Atatürk açılımı sonrası 'üslup değişikliğine' gitti. 10 Kasım'da Atatürk paylaşımı yapan Babuşcu sosyal medya hesabındaki sayfasında Ulu Önder'in "Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" sözüne yer verdi. Bu açılıma en ilginç tepki ise gazeteci Metin Uca'dan geldi.

15:56 -
Cumhuriyet için ‘reklam arası’ diyen AKP’li de açılıma katıldı

2015 yılının Ocak ayında; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki karşılama töreninde, tarihteki temsili Türk askerleriyle birlikte çekilmiş fotoğrafını Twitter'dan paylaşan dönemin AKP Balıkesir milletvekili Tülay Babuşçu “Bu resim okunması gereken bir resim. Filistin'i vermediği bahanesiyle yıkılan Osmanlı İmparatorluğu ve Filistin Devlet Başkanı'yla Cumhurbaşkanı'mızın arka plan görüntüsü. Muhteşem bir zeka. Tabiiki Sn Cumhurbaşkanımızın zekası. 600 yıllık İmparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi” diye yazmıştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiği cumhuriyeti hedef alan Babuşçu’nun bu sözleri büyük tepki almış, uzun süre kamuoyunun gündemini meşgul etmişti.
metin-uca-orta

BU KEZ ATATÜRK’ÜN CUMHURİYET SÖZÜNÜ PAYLAŞTI

Son seçimlerde partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen ancak AKP kadrolarında siyasete devam eden Tülay Babuşçu, bu kez 10 Kasım’daki paylaşımı ile gündeme geldi.
Bir dönemler Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i ‘bitiren’ Babuşçu bu kez Ulu Önder’in “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözlerini paylaştı. Eski vekilin bu ani dönüşü sosyal medyanın da dikkatini çekti. Bu duruma en çarpıcı yorum ise Gazeteci Metin Uca’dan geldi. Uca; Babuşçu’nun paylaşımını “Hanımefendi dönüş hızınızı anlamak için soruyorum “Osmanlı İmparatorluğu’nun 90 yıllık reklam arası” bu tweetiniz ile mi sona erdi” notu ile RT’ledi. Uca’nın bu yorumu sosyal medyanın da gündemine oturdu.

İLGİLİ HABERYandaş kalem canlı yayında İzmir Marşı okuduYandaş kalem canlı yayında İzmir Marşı okudu İLGİLİ HABERBabuşçu'ya siyah çelenkli protestoBabuşçu'ya siyah çelenkli protesto İLGİLİ HABER‘Laleci' vekile suç duyurusu‘Laleci' vekile suç duyurusu
Son güncelleme: 16:33 15.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more