Sözcü Plus Giriş

Darbeci Metin İyidil hukuka aykırı deliller üzerinden binlerce subayı tasfiye emri vermiş!

SÖZCÜ, 7 Kasım 2012 yılında Korgeneral Metin İyidil imzasıyla “Şikayet, müracaat ve ihbarlara yapılacak işlemler” başlığıyla yayımladığı emire ulaştı. Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Komutanlıklarına gönderildiği anlaşılan emir de “Basın yayın organları, medya ve genel ağda yer alan iddia-ihbarların, ses kayıtları, fotoğraf ve görüntülerle desteklendiğinin görülmesi halinde işlem yapılması gerekmektedir” denildi.

Can ÖZÇELİK
Güncellenme: 10:34, 27/07/2017
Darbeci Metin İyidil hukuka aykırı deliller üzerinden binlerce subayı tasfiye emri vermiş!

“Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) Atatürkçü subayları kumpaslarla tasfiye etmesinin idari ayağını darbeci eski Korgeneral Metin İyidil'in emri ile yapıldığı belirlendi. İyidil'in, 2012 yılında Genelkurmay Personel Başkanlığı yaptığı dönemde bir emir yayımlayarak hukuka aykırı elde edilen ve internet üzerinden servis edilen ses kayıtları ile görüntülerde adı geçen personelle ilgili işlem yapılması talimatı verdiği anlaşıldı. Ergenekon, Balyoz, Askeri casusluk gibi kumpas davalarında yargılananların dışında bu emir yoluyla binlerce subay, astsubayın ihraç edildiği ve tehdit yoluyla da emekliye ayrıldığı belirlendi.
Kumpas mağduru Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ve 2009 yılının Ocak ayında tutuklanan ilk muvazzaf subay Emekli Hava Kurmay Albay Cengiz Köylü de SÖZCÜ'ye yaptıkları değerlendirmede FETÖ'nün esas tasfiyeleri idari soruşturmalar üzerinden yaptığını dava açılmayan personelin bu yolla TSK ile ilişiğinin kesildiğini anlattı.

HUKUKA AYKIRI DİYE İŞLEM YAPMAMAK GÖREVİ İHMAL OLUR”

Darbeci İyidil, hukuka aykırı bir şekilde elde edilen sahte delillerin soruşturma ve disiplin dosyalarına konulmasını isteyerek kumpasın önünü açmış oldu. İyidil imzalı yayımlanan emirde “Personel hakkında iletilerin Hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle idari yönden hiçbir işlem yapılmaması düşünülemez ve yapmayan amirler görevlerini ihmal etmiş olur” dedi.

“ASKERİ DİSİPLİNİN TESİSİ” DİYEREK BİÇTİ

İyidil'in şu talimatları verdiği anlaşıldı: “İhbar ve şikâyette sunulan deliller, hukuka aykırı yollardan edinilirseler dahi, disiplin soruşturma ve işlemlerinde kullanılabilir. Genel ağda yer alan yayınlarda disiplinsizliği tespit edilen personel hakkında bu iletilerin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle idari yönden hiçbir işlem yapılmaması düşünülemez ve yapmayan amirler görevlerini ihmal etmiş olur. Görüntü, ses ve kaydı yer alan bir kısım ihbar ve şikâyetlerin personelin yıpratılmasına yönelik iftira niteliğinde olabileceği bulunmakta ise de, bir kişinin isnat olunan suç kesin olarak işleyip işlemediği sonucuna adli makamlarca yapılacak soruşturma ve kovuşturma neticesinde varılabileceğinden, hukuka aykırı olduğu düşüncesiyle ismi geçen personel hakkında hiçbir adli şilem yapılmamasının amirlerin de adli ve idari açıdan sorumluluğuna yol açabileceği, birlik ve kurumlarda emir-komuta zafiyeti oluşturabileceği değerlendirilmektedir. Bu itibarla basın yayın organları, medya ve genel ağda yer alan iddia/ihbarların, ses kayıtları, fotoğraflar veya görüntülerde desteklendiğinin ve ciddi suç şüphesi doğurur nitelikle olduğunun görülmesi halinde söz konusu yayınlarda ismi geçen personel hakkında amirleri tarafından askeri ve disiplinin tesisi maksadıyla idari yönden gerekli işlem yapılması gerekmektedir.”

“HAKKINDA DAVA AÇILMAYANLAR BU YOLLA TASFİYE EDİLDİ”

SÖZCÜ'ye konuşan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş şunları söyledi: “Bu disiplin yoluyla TSK personelini daha rahat atmanın yolunu açmıştır. Hakkında isimsiz, imzasız ve hukuka aykırı bir şekilde delil toplanan personelin TSK'dan atılmasının önünü açmıştır. Hakkında hiç bir dava açılmamış binlerce TSK mensubu hakkındaki şikayet nedeniyle görevlerinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Asıl mağdurlarda bunlar oldu.”

“KRİTİK GÖREVDEKİ SUBAYLAR TASFİYE DİLDİ YERLERİNE FETÖ'CÜLER GELDİ”

Emekli Hava Kurmay Albay Cengiz Köylü de FETÖ'nün bu yöntemle binlerce kişiyi mağdur ettiğini anlattı. Köylü “Asılsız ihbarlarla binlerce kişi emekli edilmeye zorlandı. Hakkında, isimsiz ihbar, sahte delil ve yasa dışı yollarla ele geçirilmiş görüntüler üzerinden TSK mensupları idari olarak soruşturuldu. Bu soruşturmalarda ifadeleri alındı ve bu işlemler sırasında ‘ya emekliye ayrılın ya da ihraç edileceksiniz' denilerek tehdit edildi. Bu yolla kritik yerlerdeki subaylar tasfiye edildi ve yerlerine FETÖ'cüler yerleştirildi” dedi.