Sözcü Plus Giriş

Kadıköy’den korkunç haber: Dehşet dolu 37 gün!

İstanbul Polisi, Afgan uyruklu insan kaçakçıları tarafından 37 gün boyunca bir evde tutulan ve işkence gören 3 İranlı düzenlenen operasyonla kurtardı. Kaçırdıkları İranlılara akıl almaz işkenceler eden 2 Afgan da yakalandı.

Habip ATAM
Güncellenme: 15:43, 29/07/2017

İşte dehşet dolu olayın hikayesi… İran uyruklu, Sayed Salar Mehdi Pour (29) kardeşi Saffer Mehdi Pour(28) ve kuzenleri Javad Ebrahim Fard(26) 15 Haziran’da İstanbul'a geldi. Üç İranlı İngiltere’ye gitmek için Farmaz isimli İran uyruklu 1 kişiyle görüştü. Farmaz, görüştüğü 3 kişiyi Taksim’de bir otele yerleştirdi. Farmaz, 3 İranlı'da 35 bin Euro parası aldı. İngiltere’ye götürmek vaadiyle anlaştığı İranlıların ailesiyle de irtibat kurdu. İranlılar 1 ay sınırda sorun var bahanesiyle otelde kaldı. Daha sonra ise gidiş zamanı geldi denilerek Kadıköy Fikirtepe'deki bir adrese götürüldü. İki kardeş kuzenleriyle eve girdiklerinde Afgan uyruklu kalabalık bir grup üzerlerine çullandı. Silah tehdidiyle elleri ve ayakları bağlanan 3 kişi bu evde tutuldu.

FOTO:SÖZCÜ -Kaçırılan İranlılara bu aletlerle işkence yapmışlar...

FOTO:SÖZCÜ -Kaçırılan İranlılara bu aletlerle işkence yapmışlar…

65 BiN EURO

Afgan çete serbest bırakmak için 65 bin Euro istedi. Çete İranlıların ütü basarak, bıçakla derilerini keserek, sopalarla döverek işkence yaptı. Bu görüntüler, rehinelerin ailelerine gönderildi. Paranın acil gönderilmesini isteyen Afgan çete, ailenin indirim talebini de kabul etmedi. Bunun üzerine İstanbul’a gelen Elyas K., istanbul’a geldi. Kaçırılan 2 kişinin dayısı olan İranlı durumu Emniyete bildirdi.

FOTO:SÖZCÜ - Kaçırılan İranlı gençler İstanbul polisinin operasyonu ile kurtarıldı.

FOTO:SÖZCÜ – Kaçırılan İranlı gençler İstanbul polisinin operasyonu ile kurtarıldı.

İNLEME SESİ

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü hemen harekete geçti. Gasp Masası Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi ekipleri şüphelilerin adresini belirlemek için titiz bir çalışma yaptı. Aile üzerinde dolaylı olarak görüşmeler yapıldı. Çalışmalarda adres belirlendi. 3 rehinenin tutulduğu evin Fikirtepe'de olduğu tespit edildi. Bu bölgede araştırma yapan ekipler,  Afganlıların kaldığı sokakta fiziki takip yaptı. Bir evden bağırma ve inleme sesi geldiği tespit edildi. Ekipler kapıyı kırarak içeriye girdi. İşkence gören 3 rehine kurtarıldı.

FOTO:SÖZCÜ - Afganlı çete üyeleri kıskıvrak yakalandı.

FOTO:SÖZCÜ – Afganlı çete üyeleri kıskıvrak yakalandı.

Afgan çete üyeleri Farhat E. (20) ve Zülfikar S(22) yere yatırılarak gözaltına alındı. Tam 37 gün  işkence gören İranlılar ailelerine teslim edildi. İranlılar ve aileleri polise teşekkür etti.

Yayınlanma Tarihi:12:37,