Sözcü Plus Giriş

Deniz ile karaya duvar olan gökdelenler nefes aldırmıyor

CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman, sahilde yükselen dev yapılarla ilgili deprem uyarısında bulunarak şunları kaydetti: “Davadaki bilirkişi raporu net olarak bu yapıların 6 şiddetinde depreme dayanmayacağını söylüyor. Sağlam kayanın 25-30 metre altta olduğu kazıkların bu kadar derine kazılmadığı belirtiliyor.”

Özlem GÜVEMLİ
02:52 -
Deniz ile karaya duvar olan gökdelenler nefes aldırmıyor

İstanbul Ataköy sahilde deniz ile kara arasında duvar ören yüksek katlı otel ve rezidanslar ilçeyi nefessiz bıraktı. CHP'li Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman, ilçede bir biri ardına yükselen dev AVM, otel ve rezidans projelerine tepki gösterdi. Sahildeki yapıların rüzgarı kestiğine dikkat çeken Ataman, “Bundan 80 yıl önce rüzgara göre planlama yapanlar Florya'ya Atatürk Ormanı oluşturmuştu. 80 yıl sonra nasıl bir şehircilik anlayışı noktasına ulaşıldıysa rüzgar koridorlarına dev gökdelenler dikip iklimi değiştirdiler. İlçede nefes alınmıyor” dedi.

12nadir15cm

Ataköy sahilinde duvar gibi yükselen binaların iklimin dengesini değiştirdiğini ifade eden Ataman şöyle devam etti: “Gökdelenler yüzünden sıcaklık 10 derece daha fazla hissediliyor. Bu binaların rüzgârların yönüne göre yapılması gerekli. Ama bizim gökdelenler İstanbul'un rüzgâr koridorlarının üzerinde yükseliyor. Rüzgar ilçenin içine giremiyor. Bu yapılaşmalar doğal yaşam dengesini bozuyor.” Ataman, çevreye ve insan sağlığına zarar veren bu gökdelenlerin Bakırköy halkının deniz ile bağlantısını da kestiğini belirterek, konuyla ilgili Anıtlar Kurulu'na başvurup yargı yoluna gideceklerini söyledi.

Son güncelleme: android-time 02:53 04.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more