‘Devlet Bahçeli’ kitabı çıkmadan toplatıldı!

Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başvurusuyla Sabahattin Önkibar’ın dün piyasaya çıkan “Devlet Bahçeli ve ülkücüler hakkında herşey “ kitabı hakkında toplatma kararı verdi.

‘Devlet Bahçeli’ kitabı çıkmadan toplatıldı!

Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar'ın “Devlet Bahçeli” kitabı dün Kırmızı Kedi Yayınları'ndan piyasaya çıktı. Ancak önceki gün henüz kitap piyasaya çıkmadan Devlet Bahçeli, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak kitabın tedbiren dağıtımının durdurulmasını, dağıtılanların ise toplatılmasını istemişti. Mahkeme dün başvuru hakkında karar verdi. Kitabın dağıtımının durdurulması, dağıtılanların ise toplatılması kararına varılırken, kararın itiraza açık olduğu söylendi.

‘BAŞVURU KİTAP ÇIKMADAN YAPILDI'

Kırmızı Kedi Yayınevi'nin avukatı Celal Ülgen yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Toplatma kararında ve başvuru dilekçesinde somut ve Devlet Bahçeli'nin kişilik haklarına ağır biçimde saldırı veya Bahçeli'yi mağdur edecek somut herhangi bir konu belirtilmemiş. Tam tersine gelecekteki bir tehlikeden söz edilmiş.

12onkibarkelle15cm

Yani ‘Bu kitap Devlet Bahçeli'nin kişilik haklarına ağır saldırı teşkil eden gerçek dışı olayların varmış gibi açıklandığını düşünüyoruz' demişler. Kitabı daha okumamışlar, henüz kitabı görmemişler. Başvuru kitap çıkmadan önce yapılmış.”

ÜLGEN: İTİRAZI HAZIRLIYORUM

Ülgen sözlerini şöyle sürdürdü: “Zekeriya Öz'ün Ahmet Şık'ın kitabını toplatma eyleminden sonra, bir asliye hukuk mahkemesi tarafından alınmış en garip karar.

12celalulgen15cm

Bunun itirazını hazırlıyorum. Çünkü bu gerekçede belirttikleri hiçbir tehlike bu kitapta bulunmamaktadır. Toplatma kararı, hukukun Türkiye'de hangi seviyelere düştüğünün göstergesidir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...