Devlet Nişanı’nda ‘Atatürk silueti’nin olması gerekiyor

2013 yılında Devlet Nişanı'ndan 'Atatürk silueti ve TC'nin çıkarılmasının ardından Türkiye Kamu-Sen'in'in açtığı davada Danıştay, çıkarılmaması yönünde karar verirken, itiraz edilen bir üst mahkeme henüz 'yürütmeyi durdurma' kararı vermediğinden, şu anda Devlet Nişanı'ndan Atatürk silueti ve TC ibaresinin bulunması gerektiği belirtiliyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu kararın uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Devlet Nişanı’nda ‘Atatürk silueti’nin olması gerekiyor

Dört yıl önce Devlet Nişanı’ndan ‘Atatürk silueti ve TC’ çıkarıldı. Ardından Türkiye Kamu-Sen’in açtığı iptal davasında Danıştay, oy çokluğu ile Devlet Nişanı’nda ‘Atatürk kabartması’na yer verilmemesine yönelik düzenlemenin iptaline karar verdi. Karşı taraf ise Danıştay’ın aldığı bu kararı durdurmak üzere kararı temyize götürdü. Ancak henüz Danıştay’ın aldığı bu karar için ‘durdurma kararı’ çıkmadı. Bu nedenle de şu anda Devlet Nişan’ında Atatürk siluetinin bulunması gerektiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki gün önce Kuveyt Emiri el Sabah’a verdiği Devlet Nişanı’nda Atatürk silueti bulunmuyordu. Konuyla ilgili olarak sozcu.com.tr’ye bilgi veren ve davayı açan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Danıştay’ın aldığı karar, Atatürk siluetinin nişanlarda olması yönünde. İdare de mahkeme de bu kararı uygulamak zorunda. Yapılan itirazlar kabul edilirse elbette mesele yok. Üst mahkeme değerlendiriyor. Ancak kimsenin ‘bu mahkeme kararını uygulamayacağım’ deme hakkı yok” diye konuştu.

Kuveyt Emiri El Sabah'a Atatürk'süz Devlet Nişanı verildi İlginizi Çekebilir Kuveyt Emiri El Sabah'a Atatürk'süz Devlet Nişanı verildi

“BİRİLERİ GÖREVİNİ AKSATMIŞ OLABİLİR”

Koncuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği Devlet Nişanı’nda Atatürk siluetinin bulunmaması konusunda ise sorumluluğunu yerine getirmeyen birileri olabileceğine işaret ederek, “Birileri bu kararı atlamış olabilir. Ya da ellerinde hazırlanmış eski Devlet Nişan’ı olmuş olabilir. Cumhurbaşkanı’nın işi değil bu. Birilerinin görevini aksatması söz konusu olabilir” dedi.

nisan3_cumhurbaskanligi

“KARARIN UYGULANMASI GEREKİR”

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu da, davalarda alınan kararların temyiz edilirken, yürütmenin durdurulmasının istendiğini belirterek, “Yürütmeyi durdurma kararı yoksa, bir alt mahkemenin kararı uygulanır” diye konuştu.

kuveyt-devlet-nisani-kapak-2

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...