Dikkat! Kar merkezlerinde Snowtubing yasağı

Isparta Davraz Kayak Merkezi'nde bir kişinin ölümüne neden olan Snowtubingin 'tehlikeli' olması nedeniyle Palandöken Kayak Merkezi'nden yıllar önce kaldırıldığı bildirildi.

Dikkat! Kar merkezlerinde Snowtubing yasağı

Isparta Davraz Kayak Merkezi’nde şişme botla kayarken çarpışma sonucu kafa travması geçiren ana sınıfı öğretmeni Gülhan Ulutaş’ın yaşamını yitirmesinin ardından dikkatler snowtubinglere kaydı. Yasak olmasına rağmen snowtubing, kaymayı bilmeyenler tarafından kayak merkezlerinde sıklıkla kullanılıyor. Eğimle birlikte hızı oldukça artan bu botların ölüm riski oluşturduğu için ayrı bir pistte kullanılması gerekiyor. Ancak Türkiye’deki kayak merkezlerinin neredeyse tümünde bu pist yok.

karbotu8801Palandöken Swey Oteli Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akça, “Snowtubingi etrafı bantlarla kapalı olan çocuklar için dönme dolap olarak kullanılıyoruz” dedi.

karbotu880

Kar kalitesi, uzun pistleri, yakıcı güneşi, doğası ve son model tesisleriyle kış turizmin gözde kayak merkezlerinden biri olan Palandöken’de güvenlik hat safhada. Her otelin önünde 112 Acil Servis ekibinin hazır beklediği Palandöken’deki oteller kızakla kayanların pistlerini bile ayırmış durumda. Dağda sadece halka açık olan acemi kayak pistinde kızakla kayakçılar yan yana görmek mümkün ancak bu da hiçbir tehlike arzetmiyor. Isparta’da can alan Snowtubingin tehlikeli olduğu için yıllar önce Palandöken’den kaldırıldığını ifade eden Swey Oteli Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akça şöyle konuştu:
“Geçmiş yıllarda Paldöken Kayak Merkezi’nde bulunan snowtubingler, güvenlik açısından yaklaşık 2 yıldır kaldırıldı. Şimdi o hizmeti çocuklara dönme dolap vasıtası ile verebiliyoruz. Palandöken’deki pistlerde kızak pistleri, kayak pistleri ayrı mümkün olduğunca snowboard pistlerini de güvenlik açısında ayırmaya çalışıyoruz. Pistlerimizin tamamında koruyucu ağlar, torlar ve süngerler var. Pist güvenliğini üst planda tutuyoruz. Kayak merkezindeki bütün otellerde sağlık ekibi hazır durumda. Pistler açık olduğu müdddetce sağlık ekibi ve ambulanslar hazır. İlk kaza anında müdahele edecek sağlık ekipleri mevcut. Sonrasında hastane 1,5 kilometre mesafede olduğu için ivedilikle hastaneye taşıyoruz.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...