Sözcü Plus Giriş

Diyanet camiasında ‘kredi kartı ile kurbanlık’ polemiği

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu kurbanlık alımı için "kredi kartı, banka kredisi ve taksitle kurban kesilir" derken, Niğde Müftüsü ise "kredi kartıyla taksitli faize girip kurban kesmenin 'caiz ve doğru' olmadığını, bu durumdaki vatandaşların kurban kesmemesinin 'daha sevap' olduğunu" söyledi. Her iki açıklamada da 'kart borcunu zamanında öderseniz sıkıntı olmaz' vurgulandı ancak açıklamalardaki 'bakış açısı' kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

15:05 -
Diyanet camiasında ‘kredi kartı ile kurbanlık’ polemiği

Kurban bayramına sayılı günler kala, kurbanlıkların ‘nasıl alınacağına’ yönelik tartışmalar da yeniden alevlendi. Diyanet cephesinden aynı gün gelen iki ayrı açıklama ise kafaları karıştırdı.
Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, “kurbanlıkların kredi kartı, banka kredisi ve taksitle alınabileceğini ancak, bankanın gecikme veya faiz uygulamasından sakınmak gerektiği”  vurgulayıp “kredi kartı ile kurbanlık alınabilir” derken Niğde Müftüsü ise “Kredi kartıyla alıp faiz ödeyecekseniz kurban kesmemek daha da sevap” dedi.

İşte kafa karıştırıcı iki ayrı açıklama:

DİYANET İŞLERİ YÜKSEK KURULU: KREDİ KARTI İLE KURBANLIK ALINABİLİR

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, kredi kartı ile kurbanlık satın alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak, kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir. Kurban kesmek, akıl sağlığı  yerinde, ergen , dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip  olan bir müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin satın alabileceği gibi, borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak , faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur.  Kendi imkânlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir. Kurban, ‘Allah´a yakınlaşma’ niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir. Bu amaç kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir. Esasen vadeli satış caizdir. Taksit ise, borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli olarak geciktirilmesidir. Buna göre taksitlendirme yolu ile satın alınan bir mal, alıcının mülkiyetine geçtiğine göre, bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur.” dedi.

NİĞDE MÜFTÜSÜ: KREDİ KARTINA FAİZ ÖDEYECEKSENİZ KESMEYİN DAHA İYİ

Niğde İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar ise DHA’ya yaptığı açıklamada;  kredi kartıyla taksitli faize girip kurban kesmenin ‘caiz ve doğru’ olmadığını, bu durumdaki vatandaşların kurban kesmemesinin ‘daha sevap’ olduğunu söyledi. Yaptığı açıklamada, gösteriş ya da başka amaçlar için kurban kesmenin yanlışlığına dikkat çeken Gürpınar “Kredi kartıyla kurban almak tek çekimle yapılıp da faiz ödemeksizin gününde parasını öderse, faize girilmez ise olabilir.  Ancak zamanında parasını ödemeyip ya da taksitlendirerek faize giriyorsa bu insanın kurban kesmemesi daha sevaptır” dedi.

(DHA)

İLGİLİ HABERDiyanet: Faize girmedikçe kredi kartı, banka kredisi ve taksitle kurban kesilirDiyanet: Faize girmedikçe kredi kartı, banka kredisi ve taksitle kurban kesilir
Son güncelleme: android-time 15:17 16.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more