Diyanet’ten yılbaşı hutbesi: Sınırsız eğlenceyle vakit öldürmeyin

Bir süre önce "Milli Piyango haramdır” fetvası yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu kez de Cuma hutbesinde yılbaşı eğlencelerine yer verdi. Hutbede '' Sınırsız ve uygunsuz eğlence ile vaktinizi harcamayın" denildi, alkollü içkilerden de uzak durulması istendi.

Diyanet’ten yılbaşı hutbesi: Sınırsız eğlenceyle vakit öldürmeyin

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Eşsiz Sermayemiz: Ömür’ başlıklı hutbede, “Alkollü içkilerle sağlığı heba etmek, sınırsız ve uygunsuz eğlencelerle vakti öldürmek, müminde bulunması gereken emanet bilinciyle asla uyuşmaz” ifadelerine yer verildi. Hutbede Mili Piyango bileti almanın da ”Günah olduğu” yine vurgulandı. “Yıl boyunca sevap hanemize hangi hayırları, hangi iyilik ve güzellikleri kaydedebildik?” sorusunun da yer aldığı hutbede şöyle denildi:

ALKOLLÜ İÇKİLER, UYGUNSUZ EĞLENCELER

“Elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı, zihnimizi, gönlümüzü haram ve günahlardan ne kadar koruyabildik? İhtiyaç sahiplerinin derdiyle ne kadar dertlenebildik? Dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum kardeşlerimizin acısını dindirmek için neler yapabildik?. Bütün bu soruların cevabını vermemiz gereken saatleri, inancımızda, kültür ve geleneğimizde olmayan bir takım yanlış davranışlarla israf etmek bizlere yakışmaz. Piyango ve şans oyunlarına umut bağlayarak alın teri dökmeden, emek harcamadan kazanmaya çalışmak, dinimizin helal kazanç duyarlılığıyla bağdaşmaz.

Alkollü içkilerle sağlığı heba etmek, sınırsız ve uygunsuz eğlencelerle vakti öldürmek, müminde bulunması gereken emanet bilinciyle asla uyuşmaz. Yılın bu son Cuma vaktinde Yüce Rabbimizden niyazımız odur ki; bahşettiği iman nimetini son nefesimize kadar taşıyabilmeyi bizlere lütfeylesin”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...