En yakın ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? (İşte 2017 Ehliyet Sınavı tarihleri!)

Her yıl beş kez düzenlenen ehliyet sınavının dördüncüsü için geri sayım başladı. Ehliyet sınavında başarılı olan adayların direksiyon sınavına girmeye hak kazanacağı sınav öncesi ehliyet sınavı ne zaman sorusunun cevabını ve 2017'de geriye kalan ehliyet sınavı tarihlerini haberimizin içeriğinden öğrenebilirsiniz.

En yakın ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? (İşte 2017 Ehliyet Sınavı tarihleri!)

Yılın dördüncü ehliyet sınavı için geri sayım başladı. Adaylar merakla geriye kalan ehliyet sınavlarının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Bizler de sizler için hem ehliyet sınavı tarihlerini hem de ehliyet sınavı ile ilgili son gelişmeleri derledik…

GELECEK EHLİYET SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)

2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017(saat 14.00)

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (29 Temmuz ehliyet sınavı sonuçları) İlginizi Çekebilir Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? (29 Temmuz ehliyet sınavı sonuçları)

EHLİYET SINAVLARINDA YENİ DÖNEM

MEB'in yeni düzenlemesiyle, manuel vitesli araçlarda girilen direksiyon uygulama sınavlarının ilk dördünde başarısız olan kursiyerler, ikinci dört sınav hakkını otomatik vites araçlarda kullanabilecek.  Bir ilçede faaliyet gösterebilecek sürücü kursu sayısı, Türkiye İstatistik Kurumunca her yıl belirlenen nüfus sayıları dikkate alınarak tespit edilecek buna göre, nüfusu 10 bin ile 20 bin arasındaki ilçelerde bir, 20 binden 30 bine kadar olanlarda iki, 30 binden 50 bine kadar olan ilçelerde üç kurs açılmasına izin verilecek.

Testi geçemeyenin ehliyeti geri alınacak İlginizi Çekebilir Testi geçemeyenin ehliyeti geri alınacak

EHLİYET SINAVLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur.

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

ehliyet-sinavi-sonuc

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir.
Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden hesaplanır.

Sınava giren kursiyerlerin verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar ölçme değerlendirme tekniğine göre incelenir.

Kursiyerlerin kopya çekme girişiminde bulunmamaları, cevap kâğıtlarını başkalarının göremeyeceği şekilde tutmaları gerekir.

Sınavın geçersiz sayıldığı durumlarla ilgili olarak kursiyere işlem yapılmışsa, salon görevlilerinin tuttuğu tutanak değerlendirmeyi etkiler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...