Sözcü Plus Giriş

Ek tercihler ne zaman başlayacak? LYS ek yerleştirmeleri ve üniversite boş kontenjanları açıklandı mı?

Tercih yaptıkları halde bir okula yerleşemeyenler ya da tercih yapmamış olanlar üniversiteler için ek yerleştirmeler ne zaman başlayacak sorusuna cevap arıyor. Her sene birçok bölümde boş kontenjan kalıyor ve ek yerleştirmeyle yeni öğrenciler alınıyor, bu sene ek tercih ve ek yerleştirme işlemleri hangi tarihlerde olacak?

Sozcu.com.tr
09:03 -
Ek tercihler ne zaman başlayacak? LYS ek yerleştirmeleri ve üniversite boş kontenjanları açıklandı mı?

ÖSYM tarafından ilan edilecek boş kontenjanlar ve ek yerleştirme tarihleri herhangi bir üniversiteye yerleşmemiş öğrenciler tarafından merakla bekleniyor. 18 Ağustos’ta tamamlanacak üniversite kayıtlarının ardından okullar kontenjan bilgilerini ÖSYM’ye iletecek ve ek yerleştirme işlemleri için geri sayım başlamış olacak…

GEÇEN SENE EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BAŞLADI?

Geçtiğimiz sene ek tercih ve yerleştirme işlemleri 26-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti ve 15 TL ücret karşılığında öğrenciler boş kontenjanlara yerlşeme başvurusunda bulunacak.

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURABİLECEK?

1. ÖSYS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo 4'teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. Tablo 3'deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. Tablo-3’de her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son sıradaki adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler, adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3’deki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3’den tercih yapacak adaylar, ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.

4. ÖSYS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

5. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more