Sözcü Plus Giriş

Elon Musk kimdir? Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Elon Musk’ın hayat hikayesi…

Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tüm dünyanın yakından tanıdığı bir isim haline gelen milyarder işadamı ve mühendis Elon Musk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Elon Musk'ın gündeme gelmesiyle birçok kişi tarafından Elon Musk kimdir sorusu sorulmaya başlandı. Son dönemde sık sık adından söz edilen Elon Musk kimdir?

08:17 -
Elon Musk kimdir? Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Elon Musk’ın hayat hikayesi…

Tesla Motors'un kurucusu dünyaca ünlü mühendis Elon Musk, tüm dünyada büyük tartışma konusu olan yapay zeka gelişmeleriyle ilgili araştırmalarıyla tanınıyor. Elon Musk kimdir sorusu dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından daha da merak ediliyor. Peki Elon Musk kimdir? İşte teknoloji devinin hayat hikayesi…
elonmuskic

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın Musk ile görüşmesi hakkında bilgi verdi. Kalın, Elon Musk’ın Türkiye'ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek “Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk.” dedi.

ELON MUSK KİMDİR?

Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol'un oğlu olarak dünyaya geldi. Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1992’de, Kingston, Ontario'daki Queen's University'de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania'da işletme ve fizik okumak için Kanada'dan ayrıldı. Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu. Kardeşi Kimbal Musk'la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista’ya sattı. Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com'un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal’i oluşturdu 2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay’e sattı.

elonmuskic1

Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX’i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO'su ve CTO'su olarak görevine devam ediyor. SpaceX ISS’ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

İLGİLİ HABERElon Musk'tan Anıtkabir paylaşımıElon Musk'tan Anıtkabir paylaşımı İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk ile görüştü
Son güncelleme: 11:47 09.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more