Emin Onat’ın eseri kentsel dönüşüm kurbanı

Anıtkabir'in mimarı Emin Onat'ın eseri kentsel dönüşüme kurban olacak

Emin Onat’ın eseri kentsel dönüşüm kurbanı

Cumhuriyet döneminin mimari kimliğinin oluşmasında önemli katkılar sağlayan, aynı zamanda Anıtkabir’in de mimarı olan Prof. Dr. Emin Onat’ın eseri, kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Teşvikiye Şakayık Sokak'ta 1938’de inşa edilen ve Emin Onat’ın çizimini yaptığı Gül Apartmanı, kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılacak.

ev2

BELGELER KAYIP

Şişli Belediyesi sınırları içerisinde yer alan apartmanın Emin Onat imzalı evrakları ise başta belediye olmak üzere ilgili makamların arşivlerinde bulunmuyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm yapacak olan firma ile belediye yetkilileri binayı kültürel bir varlık olarak görmüyor. Ancak Emin Onat'ın öğrencisi olan Prof. Dr. Afife Batur, Yüksek Mimar Ayşe Kantarcıoğlu Güngör ile hazırladığı raporla binanın çok açık bir şekilde Onat'ın eseri olduğunu savunuyor. Mimarlar Odası da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir yazı yazarak “Gül Apartmanı'nın Türkiye mimarlığının tarihi bir dönemini belgeleyen korunması gereken kültür varlığı olarak tescilini ve korunma altına alınmasını rica ederiz” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Şişli Belediyesi ise yapılan şikâyetlere rağmen sessizliğini koruyor. Anıtlar Kurulu da binanın kültür varlığı olarak tescil edilmesine gerek olmadığı kararı aldı. Yapılan girişimler sonuçsuz kalınca da binada oturanlara 60 gün içinde tahliye kararı iletildi. Binayı yıkıp yeniden yapacak müteahhitin en az 3 milyon dolar kâr elde edeceği ifade ediliyor.

ASANSÖR BİLE TARİHİ

Gül Apartmanı, özgün mimarisi ile dikkat çekiyor. Binanın girişinden itibaren farklı bir çizgiye sahip olduğunu hissettiren yapıda, tarihi eser niteliğinde bir asansör dahi bulunuyor. Uzmanlar, ‘Şindler' marka İsviçre yapımı asansörün tek başına dahi binanın tarihi kimliğini yansıttığını söylüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...