Reklamsız Sözcü

En son anket sonuçları: Referandum öncesi evet mi, hayır mı önde?

Türkiye 16 Nisan Pazar günü çok önemli bir sınav verecek. Anayasa referandumu öncesi ise halk anket sonuçlarına bir hayli önem veriyorlar. Peki, en son anket sonuçları ne diyor?

android-time 10:36
En son anket sonuçları: Referandum öncesi evet mi, hayır mı önde?
Türkiye 16 Nisan Pazar günü çok önemli bir sınav verecek. Anayasa referandumu öncesi ise halk anket sonuçlarına bir hayli önem veriyorlar. Peki, en son anket sonuçları ne diyor?

Anayasa referandumu 16 Nisan Pazar günü gerçekleşecek. Türkiye için hayati öneme sahip olan referandum öncesi ise birçok anket şireketi halkın nabzını tutmaya devam ediyor. En son yapılan anket sonuçlarına göre evet mi, yoksa hayır mı önde?

İŞTE SON ANKET SONUÇLARI

Doğu ve Güneydoğu’da hayır önde gidiyor!

Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa Van, Mardin, Kars, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Siirt, Şırnak, Muş, Ağrı ve Batman'ın da bulunduğu 16 kentte referandum için yaptığı saha araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre bölgede ‘Hayır' açık ara önde. Gazete Karınca'da yer alan habere göre, toplam bin 91 kişi ile 15 il merkezinde yüz yüze yapılan anket çalışması, güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkezinde yapılamadı. Şırnak’a ilişkin saha çalışması sokağa çıkma yasakları sırasında büyük bölümü yıkılan Cizre ilçesinde gerçekleştirildi.

BÖLGEDE HAYIR ORANI YÜZDE 64.6

Yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı gözetilen sonuçlara göre; bölge halkının yüzde 58,2’si referandumda “Hayır” oyu, yüzde 29,5’i “Evet” oyu kullanacağını, yüzde 7,9’u kararsız olduğunu, yüzde 2,3’ü sandığa gitmeyeceğini ve yüzde 2,1’i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan ediyor.

Oy oranlarına göre karasızların oyu dağıtıldığında ise yüzde 64,6 oranında “Hayır”, yüzde 32,75 oranında “Evet” ve yüzde 2,56 oranında ise “Sandığa gitmem” sonuçlarına ulaşıldı.

AKP TABANININ YÜZDE 11'İ HAYIR DİYOR

Araştırma sonuçlarına göre partilere göre oyların dağılımı ise, 1 Kasım 2015’de AKP oy verdiğini belirtenlerin yüzde 79,8’i referandumda “Evet”, yüzde 11,5’i “Hayır” oyu vereceğini, yüzde 6,5’i kararsız olduğunu, yüzde 1,9’u da sandığa gitmeyeceğini beyan ediyor.

Sonuçlara göre HDP seçmenlerinin yüzde 94,8’si “Hayır”, yüzde 0,7’si “Evet” diyeceğini, yüzde 3,9’u “Kararsız” olduğunu, yüzde 0,4’ü “Sandığa gitmeyeceğini” söylüyor.

Times Araştırma'nın referandum anketi

12 il ve ilçeleriyle (Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Kahramanmaraş, Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Ordu, İzmir ve Muğla)

basliksiz-1

OHAL varken referanduma gidilmesini doğru buluyor musunuz? HAYIR: %51,2 Evet: %48,8

basliksiz-2

%11,8 seviyesindeki işsizliği Başkanlık sisteminin azaltacağını düşünüyor musunuz?

basliksiz-3

Türkiye’nin yönetim şekli açısından Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin gelmesini istiyor musunuz?

basliksiz-4

Kararsızlar dağıtılınca

basliksiz-5

Avrupa Ülkelerinin Türkiye’ye karşı tutumunu doğru buluyor musunuz?

basliksiz-6

Terör, darbe ve cinsel istismar gibi suçlarda idam cezasının uygulanmasını ister misiniz?

basliksiz-7

Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?

basliksiz-8

Araştırma 8-15 Mart tarihlerinde 12 il ve ilçeleriyle toplam 2 bin kişiyle yüz yüze görüşme moduyla yapıldı.

basliksiz-9

SONAR REFERANDUM ANKETİ

Yüz yüze görüşerek farklı illerde toplamda 5 bin vatandaşla yapılan görüşmeler sonucunda Hakan Bayrakçı'nın başında bulunduğu SONAR, ‘Evet' oylarının yüzde 49, ‘Hayır' oylarının ise 51 olduğunu duyurdu. Artı / Eksi yüzde 1.34 hata payı veren şirket araştırmasını 10 ve 24 Mart tarihleri arasında yaptığını açıkladı.

sonar

KONSENSUS REFERANDUM ANKETİ

THEMİS REFERANDUM ANKETİ

THEMİS Araştırma Şirketi, 10-18 Şubat tarihleri arasında anket çalışması yaptı. Çalışmada kararsızlar dağıtılmadan önce ‘hayır' yüzde 45,2; ‘evet' yüzde 33,2; söylemeyenler yüzde 13,3; oy kullanmayanlar yüzde 8,3 olarak belirlendi. Oy kullanmayanlar ve oyunu söylemeyenler dağıtıldığında Hayır yüzde 57.6, Evet ise yüzde 42.4 olarak belirlendi.

data-2

 

GEZİCİ REFERANDUM ANKETİ

Şirket, yaptığı araştırma sonucunda ‘Hayır'ın % 51.1 olduğunu ve sandığa katılım olması durumunda referandumda ‘Hayır'ın oranının % 53.9'a çıkacağını bildirdi.

t1

AVRASYA REFERANDUM ANKETİ

26 il ve ilçelerinde 4060 kişiyle yapılan araştırmada “Bugün seçim olsa hangi parti oy verirdiniz” ve “Referandumda ne oyu kullanacaksınız” soruları soruldu. Araştırma sonucunda kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldığında bugün seçim olsa AKP yüzde 45.2, CHP yüzde 29.9, MHP yüzde 11.8 ve HDP yüzde 10.7 oy alacağı tahmin edildi.

Araştırma sonucunda ‘Evet'in oranı yüzde 30, ‘Hayır'ın oranı yüzde 38.8, kararsızların oranı 17.1 ve oy kullanmayacaklarının oranı yüzde 14.1 oldu. Kararsız ve oy kullanmayacak seçmenler dağıtıldığında ise yüzde 43.6 ‘Evet', yüzde 56.4 ‘Hayır' oranı ortaya çıktı.

3-anket
4-anket

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:0704.04.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more