Erdoğan Mozambik’ten FETÖ ile mücadelede destek istedi

Erdoğan: Mozambik Cumhurbaşkanı'na IMF'ten nasıl sıyrıldığımızı anlattım. FETÖ ile mücadelede ise desteklerini istedim.

Mozambik gezisi sırasında açıklama yapan Erdoğan’ın basın toplantısından satır başları

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iktidara geldiği dönem Türkiye’nin IMF’ye borcu olduğunu belirterek ” Özellikle IMF noktasındaki görüşlerimizi paylaştım çünkü Mozambik’in de 1.5 milyar borcu olduğunu öğrendim.Mozambik Cumhurbaşkanı’na IMF’ten nasıl sıyrıldığımızı anlattım” dedi.

Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi ile ortak bir basın açıklaması yapan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Mutluyum zira Türkiye’den ilk defa Mozambik’e bir cumhurbaşkanı olarak ben geliyorum. Bundan sonraki sürecin üst düzeyde çok daha farklı bir şekilde yürüyeceği inancındayım.

Sayın Cumhurbaşkanı ile 2014 yılında Türkiye’de bir araya gelmiş ve bir verimli görüşme yapmıştık. Üç yıl aradan sonra bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla geliyorum. Bu tarihi ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirmesini temenni ediyorum. Bundan sonra aydınlık yarınlara bakan bir ülke konumuna gelecek öyle inanıyorum. Kültürel zenginliği ve barındırdığı büyük ekonomik potansiyelle Mozambik Afrika kıtasının yükselen zenginliklerinden biri.

Bu ülkenin içinde bulunduğu bazı güçlerin veya güçlüklerin geçici olduğu kanaatindeyim. nitekim Mozambik BM Sürdü

Özellikle ekonomi alanında yaşadığımız sıkıntılar vardı ve bunları nasıl aştık, bunları Sayın Nyursi ile paylaşma fırsatı buldum. Özellikle IMF noktasındaki görüşlerimizi paylaştım çünkü Mozambik’in de 1.5 milyar borcu olduğunu öğrendim. Faiz sarmalında da olduğunu gördüğüm için bizim nasıl sıyrıldığımızı anlattım. İlgili bakanlarımız birbirleriyle verimli görüşmeler yaptılar. Bakanlarımızın bu görüşmeleri devam ettirmesini ümit ediyorum. Birazdan özel sektör temsilcileriyle bir araya geleceğiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...