Erdoğan’dan flaş İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan körfez turu sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, "Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız" diye konuştu.

Erdoğan’dan flaş İsrail açıklaması

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail konusundaki açklamaları:

İSRAİL YALNIZLIĞA GİDİYOR

İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız.

Harem-i Şerif çok farklı, tüm dünyadaki Müslümanların burası ilk kıblesi. Buraya yönelik hepimizin bir sorumluluğu var. Bu sorumluluğun gereği yapılıyor. İşte bu, Birleşmiş Milletler’de, Güvenlik Konseyi’nde gündeme gelecektir. Şimdi eylül ayı yaklaşıyor, eylül ayında yine aynı şekilde gündeme gelecektir. İsrail, attığı bu adımlarla yanlışa gidiyor ve şunu da çok açık net söylüyorum, yalnızlığa gidiyor.”

NETANYAHU’NUN AÇIKLAMALARININ KABUL EDİLEBİLİR YANIT YOK

Netanyahu’nun açıklamalarının kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Bu evrensel hukuka, insan hakları beyannamesine, inanç özgürlüğüne, bu tür uluslararası altyapısı olan tüm bildirilere, belgelere ters bir harekettir.

Bir an önce İsrail yönetiminde aklıselimin galebe çalmasını temenni ediyoruz. Kudüs’ü muhafaza için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatının Zirve Dönem Başkanı olarak bir kez daha İsrail’i hukuka, yerleşik teamüllere ve insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum.