Ev hanımlarından horon: Tekirdağlısı da var, Malatyalısı da

Bakırköy Belediyesi ve Halk Oyunlarını Yayma, Araştırma, Gençlik ve Spor Derneği (HOYAK) işbirliğiyle açılan kursta kadınlar hem horon, hem Silifke hem de Gaziantep yöresi oyunlarını öğrenerek spor yapıyor. Kursa katılan 30 kadın iki ay önce başlayan eğitimlerle birlikte Mayıs ayında yapacakları folklör gösterisine hazırlanıyor. İlginç kılan ise, horon öğrenenler arasında Tekirdağlısı da var, Mardinlisi’de, Malatyalısı da var Elazığlısı’da. Hiçbirini daha önce tanımayan 30 kadın şimdi ise dost oldular. Kurs sonrası bile zaman zaman biraraya geliyor.

Ev hanımlarından horon: Tekirdağlısı da var, Malatyalısı da

Kursta horon öğretmenliği Osman Kurt, haftada iki gün iki saat horon dersi verdiğini söyleyerek, kursun Haziran ayı başına kadar devam edeceğini söyledi. Silifke yöresinin eğitmeni Sebahattin Sakin ise, öğrencilerinin tamamının ev hanımı olduğunu ifade ederek, “Anneler, çocuklarını okula bıraktıktan sonra buraya geliyorlar müzik eşliğinde hem spor yapıyorlar hem de halk oyunlarımızı öğreniyorlar. Sene sonunda da bir gösteri yapacağız. Geçen sene 10 kişiydik, bu sene 30 öğrencimiz oldu. Haziran başına kadar eğitimler devam edecek. 3 yörenin oyunu öğreniliyor. Katılımcılar Bakırköylü. Arzu eden olursa başka ilçelerden de gelebiliyor hanımlar. 30 öğrenci farklı memleketten. Ben 40 yıllık folklor oyuncusuyum. Buradaki hocalarımız da farklı farklı yerlerden geliyorlar. Yöre önemli değil, bunları öğretmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

bakirkoy-3Gaziantep yöresinin oyunlarını öğreten Figen Aynalı, 40 yıldır halk oyunları oynadığınu belirterek, “Halk oyunlarını çok seviyorum. Herkesin halk oyunlarımızı öğrenmesini istiyorum. Bu işi çok seviyorum. Birçok arkadaşımız da Bakırköy Belediyesi’ne bağlı. Halk oyunları, belli bir yaş üstü insanlarda depresyona, unutkanlığa ve pek çok hastalığa karşı önleyici oluyor. Kas ağrılarına iyi geliyor” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

İki aydır folklör dersi aldığını belirten Ebru Gültekin, “Giresunluyuz. Horonda zorluk çekiyorum. Eskiden de halk oyunlarını oynamıştım ama zorlanıyorum. Antep yöresini oynamıştım. Ama horon öğrenmekte geç kalmışım. Bir ay oldu başlayalı. Eve gittiğim zaman, babama keyifle anlatıyorum. Burada tecrübeli arkadaşlarımız da var. Ama güzel bir meşgale oldu bizim için” dedi.

Yine Giresunlu olan Hülya Karadeniz, daha önce düğünlerde horon oynadığını ama kurstaki oyunda zorlandığını ifade ederek, “Yıllarca çift ayak üstüne düşmemişim onu fark ettim. İnsan yetişkin olunca yürümeyi bile unutabiliyormuş. Düğünlerde horon oynuyordum ama bu şekilde değil. Burada teknik öğreniyoruz. Aile büyüklerinin çocukluktan gelme bir şekli var. Gelişi güzel oynanıyord düğünlerde ama bu çok farklı” diye görüş verdi.

Sinoplu olan Pelin Öztürk de hiç folklör bilmediğini kursta öğrenmeye çalıştığını söylerken bir başka kursiyer Elif Ayan, “Eğitimden çok keyif alıyoruz. Kendimiz için birşey yapıyoruz. Hocalarımızın bizi çalıştırma çabaları çok fazla. Motivasyon, moral inanılmaz. “Ben Silifke oynamak istemiyorum” dedim şimdi de inanılmaz keyif alıyorum. Hocalarımız da “Sevdireceğiz” dediler gerçekten de öyle oldu” şeklinde konuştu.

bakirkoy-2EVDE DE DEVAM EDİYORUZ

Elazığlı olduğunu belirten Özlem Köçken ise, “Dansa ilgim vardı. Bu tür kurslara da ilgim çok fazlaydı. Bakırköy Belediyesi'nin katkılarıyla böyle bir kurs açıldığını öğrenince arkadaşımla birlikte yazıldık. Çok keyif alıyorum. Hatta ders bittikten sonra apartmanda çalışıyoruz” diye konuştu.

Nesrin Başer, emekli öğretmenim. Eski folklör oyuncusuyum. Bu yaşta gençlerden farklıyız, çok keyifli ve verimli bir ortam. Enerjimizin yükseldiğini söyleyebilirim. İnşallah her yerde böyle faaliyetler yapılır. Ev hanımları için de harika bir ortam hem zihinsel hem fiziksel anlamda büyük katkıları var.

Nurtaç Özdemir ise, “Ev hanımıyım. Böyle bir etkinlikten haberim olunca arkadaşımla birlikte geldim. Çok keyif alıyorum. İstanbul Silivriliyim. Ama hep horona özenirdim. Karedenizli arkadaşlarımızın düğünlerine gidince tüm ısrarlarına rağmen kalkmıyordum. Şimdi ise onlarla birlikte oynacağım. Önce hocalarımıza daha sonra da Bakırköy Belediye Başkanımız Bülent Kerimoğlu'na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise, “Biz belediye olarak her zaman söylediğim gibi sanat ve sanatçının yanındayız. Her zaman destek olduk. Resim kursundan, yüzmesine kadar birçok projeyi halkımıza sunuyoruz. Bunlardan biri de folklor. Özellikle ev hanımlarımızın buna ilgi göstermesi de beni oldukça mutlu etti. Hafta da iki gün ayarladığımız salonda öğrenimlerini sürdürüyorlar” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...