Sözcü Plus Giriş

FETÖ’den boşalan yerleri diğer cemaatler doldurdu

CHP, 11’i çocuk 12 kişinin yanarak can verdiği Aladağ yurt faciasına ilişkin Meclis raporuna şerh düştü: Rakamlar, yurtlarda devletin değil tarikat ve cemaatlerin etkili olduğunu ortaya koyuyor

Veli TOPRAK
Güncellenme: 02:23, 31/07/2017
FETÖ’den boşalan yerleri diğer cemaatler doldurdu

Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki kız öğrenci yurdunda 29 Kasım 2016'da çıkan yangında11'i öğrenci 12 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda öğrenci yaralandı. Faciayı araştırmak üzere kurulan TBMM Aladağ Araştırma Komisyonu raporu hazırlandı. TBMM Başkanlığı'na sunulan rapora CHP'li komisyon üyeleri Gaye Usluer, Mustafa Balbay, Rıza Yalçınkaya ve Gülay Yedekçi şerh yazdı. Komisyona gelen kişi ve kurum temsilcilerinin tamamen iktidar partisi tarafından belirlendiği, asıl muhatap kişilerin dinlenmediği kaydedildi. İşte o rapora giren CHP'li üyelerin Aladağ yangını ile ilgili görüşleri:

YURT KAPANMASIN DİYE: Komisyon çalışmaları devam ederken yangının olduğu yurt yıktırılmış ve deliller tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu bile başlı başına kabul edilemez bir gelişmedir ki, komisyonda yönetici sıfatıyla görev yapanlar, konuyla ilgili yaptığımız uyarılara kulak asmamıştır. Bunun nedeni olarak suçlu kişi ve kurumların devlete sızan ve kamuoyunda AKP Hükümetinin yeni gözdesi olduğu düşünülen cemaatlerle intisaplı olduğu, bu kişilerin hükümetçe maksatlı olarak korunduğu tarafımızca düşünülmektedir.

YURTLAR CEMAATLERİN ELİNDE: 3 bin 887 özel öğrenci yurdu bulunmaktadır. FETÖ'ye ait 820 yurt devlete devredilmiş olup, özel yurtların büyük bir bölümünün Süleymancılar, Menzil, İsmail Ağa, Nurcular, Nakşibendiler gibi tarikatların elinde olduğu tarafımıza iletilen bilgiler dahilindedir. Rakamlar, yurtlarda devletin değil tarikat ve cemaatlerin etkili olduğunu ortaya koymuştur.

İLİŞKİLER YENİLENDİ: Süleymancılar cemaatinin Adana genelinde 80 kadar yurdu olduğu ve bu yurtların 6'sının Aladağ'da olduğu belirtilen bilgiler arasındadır. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP ile ilişkileri yeniledikleri, tasfiye edilen FETÖ'den doğan boşluğun bir kısmının bunlarla doldurulduğu da yapılan yorumlar arasındadır.

AİLELERE TEHDİT: Nitekim yurt yangınında evladını yitirmiş ailelerin beyanlarına bakıldığında da açıkça görülmüştür ki bu aileler sözü geçen cemaat tarafından hem tehdit edilmiş, hem de kendilerine çocuk başına para teklifi yapılmıştır. Komisyon üyelerimize konuşan mağdur velilerden, hayatını kaybeden Z.A.'nın babası M.A., “Sorumlular, Milli Eğitim Müdürü, Okul Müdürü, Fon Müdürü, çocuk yurdu kapalı diye bizim çocuklarımızı oraya yerleştirdiler. Süleymancıların yurdu kapanmasın diye bizim çocuklarımızı oraya yerleştirmemiz için baskı yaptılar” demiştir.

YENİ ALADAĞLAR: Aladağ yangını halen devam ediyor. Bu yönetmelik ile yeni Aladağlar yaratılacağı açıktır.

SONUÇ DERNEK KORUNDU: Sonuç olarak Aladağ'da araştırma komisyonu, beklentilerin hiçbirine ulaşamamış olup, hükümet yetkililerinin olaydaki sorumluluğunun ve yurt yangınına neden olan cemaat destekli derneğin korunması dışında hiçbir sonuç elde edilememiştir.