Sözcü Plus Giriş

Fransız gazeteci Şırnak’ta tutuklandı

İki hafta önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'i ziyaret eden ve sonra Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye dönen Fransız gazeteci Loup Bureau, Silopi Savcılığı'nın kararı ile polisler tarafından gözaltına alındı...

21:45 -
Fransız gazeteci Şırnak’ta tutuklandı

YPG’li olduğu şüphesi ile beş gün gözaltında kalan Bureau, örgüt üyesi isnadı ile tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Fransız gazetecinin dosyasına gizlilik kararı konuldu.

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’in haberine göre; Loup Bureau’nun üzerinde çıkan dijital materyallerde üniversitede YPG üzerine hazırladığı tez ve bazı fotoğraflar tutuklanmasına gerekçe sayıldı.

Dosyada gizlilik kararı olduğu için CMUK tarafından görevlendirilen avukatlar açıklama yapmak istemedi. Ancak yedi gün içinde tutukluluk kararına itiraz edileceklerini ifade ettiler.

Şırnak Barosu avukatlarından Filiz Ölmez, gazeteciyi cezaevine ziyaret ederek durumuyla ilgili şu bilgileri aktardı.

“Şu an cezaevinin geçici bölümünde kalıyor. Tedirgin görünüyordu. Ailesi ile telefon irtibatı daha sağlanmamış. Erbil’e gitmek üzere Türkiye’ye gelmiş ama gitmeden arkadaşlarıyla bir hafta tatil yapmış. Erbil’e giderken de Habur sınır kapısında gözaltına alınmış”.

Fransa’da bir üniversitede mastır öğrencisi olduğunu ve yazdığı tez ile ilgili tutuklandığını aktardı.

Son güncelleme: 21:48 02.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more