Reklamsız Sözcü

Gaz paniğinde başka hastaneye sevk edilen 2 kişi daha öldü

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen gaz kaçağı ardından başka hastanelere sevk edilen 25 hastadan 2 kişi daha hayatını kaybetti.

android-time 13:45
Gaz paniğinde başka hastaneye sevk edilen 2 kişi daha öldü
Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana gelen gaz kaçağı ardından başka hastanelere sevk edilen 25 hastadan 2 kişi daha hayatını kaybetti.

Merkez Yüreğir İlçesi’ndeki Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde 25 Ağustos’ta meydana gelen olayda, oksijen tedavisi ve solunum desteği alan bazı hastaların fenalaştı. Bunun üzerine buradaki hastalardan 25’i kent içindeki başka hastanelere sevk edildi. Hastalara verilen azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görüldüğü bildirilirken ameliyatlar durduruldu, solunum desteği alması gereken tüm hastalar başka hastanelere sevk edildi.

ÖLÜ SAYISI 3’E YÜKSELDİ

Tam donanımlı ambulanslarla başka hastanelere sevk edilen hastalardan mide kanseri Suriyeli 51 yaşındaki Muhammet Ecu, götürüldüğü Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde kurtarılamadı. Hastalığı sonucu öldüğü bildirilen Ecu’nun ardından çeşitli hastalıkları bulunan 81 yaşındaki Zamir Karabıyık ile Suriyeli 51 yaşındaki Abdullah Ömer Jaber de tedavi gördüğü hastanelerde bugün sabah yaşamlarını kaybetti.

Karabıyık ile Jaber’in cenazeleri otopsi yapılmak üzene Adana Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Zamir Karabıyık oğlu Yaşar Karabıyık, babasının Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göz ve böbrek sorunları nedeniyle tedavi gördüğü söyledi. Karabıyık, “Aklımıza her şey geliyor, babam gaz kacağından mı vefat etti araştırılmasını istiyoruz” dedi.

FİRMA SORUMLUSUNA EV HAPSİ VERİLDİ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ise devam ederken hastaneye farklı nitelikte gaz getiren firmanın sorumlusu M.D.’ye ev hapsi cezası verilmişti.

VALİ’DEN AÇIKLAMA: ÖLÜMLERİN GAZ SORUNUYLA ALAKASI YOK

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4 gün önce merkezi gaz sisteminin oranlarının düşmesi üzerine tedbir amaçlı başka hastanelere sevk edilen hastalardan 3’ünün ölümünün yaşanan gaz sorunuyla ilgisinin olmadığını bildirdi.

Vali Demirtaş, yaptığı açıklamada, 25 Ağustos 2017 Cuma günü öğleden sonra Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anestezi altındaki 6 hastanın oksijen saturasyonlarında düşme görülmesi ve gaz sisteminde farklı bir koku duyulması üzerine ameliyatların derhal sonlandırıldığını ve hastaların yoğun bakıma alındığını, oksijen sisteminde aynı kokunun hissedilmesi üzerine tüm hastalar için merkezi oksijen sistemi kapatılarak hastanede oksijen ihtiyacı olan toplam 25 hastanın diğer hastanelere sevklerinin yapıldığını hatırlattı.

6 kişinin yoğun bakımdan servise çıkartıldığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Vali Demirtaş, başka hastanelere sevk edilen hastalardan 3 kişinin hayatını kaybetmesinin yaşanan gaz sorunuyla ilgili olmadığını vurguladı. Demirtaş, “Konuyla ilgili sorumluların üzerine gidiyoruz, soruşturmalar incelemeler sürüyor. Bu olayın peşini bırakmayacağız, hesabı soruluyor” dedi.

DHA-İHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5228.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more