Google sürprizini akşam yaptı! İşte Kış Gündönümü 2017 Doodle…

Kış gündönümü olarak bilinen bu olay ile ülkemizde ve kuzey yarımkürede güzdüz süresi artmaya başlayadı. Google akşam saatlerinde yeni Doodle'nı yayına alarak bu önemli günü tüm dünya ile paylaştı. İşte o doodle ve Kış gündönümü ile ilgili merak edilen her şey...

Google sürprizini akşam yaptı! İşte Kış Gündönümü 2017 Doodle…

Google Kuzey Yarımküre’de yaşayanlar için en uzun gece olan 21 Aralık’a özel bir Doodle hazırladı. Kış Gündönümü için özel bir tasarım yapan Google, sürpriz Doodle’ı dün akşam saatlerinde kullanıcılarına sundu. Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güneş ışıklarının dik geldiği 21 Aralık’ta en uzun gece yaşandı ve geceler kısalmaya başladı. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşandı. İşte kış gün dönümü hakkında detaylı bilgi …

İŞTE GOOGLE’IN DOODLE’I:

kis-gundonumu

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? 21 ARALIK KIŞ BAŞLANGICI

Kış Gündönümü'nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır.En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

En uzun gecenin yaşanacağı Sinop'ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

En kısa gecenin yaşanacağı Hatay'da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

21 Aralık'ta Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

EN UZUN GECE İNDİRİMLERİ

Türk ekonomisinde çarklar istendiği gibi dönmüyor. Markalar sürekli olarak indirim kampanyaları yaparak piyasayı canlandırmak istese de durum istedikleri gibi değil. Öyle ki yeni yeni günlerde indirim furyası başlatma modası çıktı. Daha önceki yıllarda Türkiye'de esamesi okunmayan ‘kara cuma' bu yıl hiç olmadığı kadar hissedildi.

Mağazalar peşi sıra indirimler yaptı ekonomi canlandırılmaya çalışıldı. Bazı müşteriler ‘kara cuma'yı gerçekten indirim yapılmadığı fiyatların önce şişirilip daha sonra indirim yapılmış gibi normal seviyesine çekildiğini iddia ederek eleştirdi. Bankalar bile 21 Aralık için ekstra avantajlar sunmaya başladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...