‘Güllünaz Kurt’tan özür dilenmelidir’

Oğlu Uğur Kurt'un ölümüne neden silahı kullanan polisin 12 bin 100 TL adli para cezasına çarptırılmasıyla biten davada, sanık polisin avukatına hakaret ve basit yaralamadan hakkında 3 yıl hapis istemiyle dava açılan anne Güllünaz Kurt'un avukatı, bugünkü duruşma çıkışında duygularını bu sözlerle ifade etti; "İddianameyi hazırlayan savcı da duruşma savcısı da FETÖ'den tutuklandı. Evladını kaybeden anneyi, bu karar üstüne bir de yargılıyoruz." Avukatın bu sözleri tutanağa geçti.

‘Güllünaz Kurt’tan özür dilenmelidir’

Okmeydanı Cemevi’nde bir yakının cenazesinde bulunduğu sırada polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden “Uğur Kurt’un Ölümü” davasında, sanık polisin avukatına hakaret ettiği ve basit şekilde yaraladığı iddiasıyla 3 yılla yargılanan anne Güllünaz Kurt mahkemede ifade verdi. Güllünaz Kurt; “Duruşmada görüntüler incelensin talebi iletildi. Bu esanada oğlumu öldüren polisin avukatı Tolga Yurdakul bize bakarak güldü. Etrafta zaten polis doluydu. Benim gidip avukatı vurmam mümkün değildi. Kravatına da dokunmadım” dedi.

GÜLLÜNAZ KURT’U ŞİKAYET EDEN AVUKAT DURUŞMAYA GELMEDİ

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Güllünaz Kurt, eşi Kemal Kurt ve avukatı Turgut Kazan ile katıldı. Müşteki ve avukatı ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

“OĞLUMU ÖLDÜREN POLİSİN AVUKATI BİZE BAKARAK GÜLDÜ”

İlk kez mahkemede ifade veren Güllünaz Kurt, olaya ilişkin şunları anlattı, “Duruşma esnasında görüntüler incelensin talebi iletildi. Bu esnada oğlumu öldüren polisin avukatı Tolga Yurdakul bize bakarak güldü. Ancak ben herhangi bir şey yapmadım. Zaten duruşmaya da ara verilmişti. Daha sonra tekrar içeri girdik. İçeri girdiğimizde bağrışmalar oldu. Etrafta zaten polis doluydu. Benim gidip avukata vurmam mümkün değildi. Kravatına da dokunmadım. Polisleri hiç geçemedim” dedi.

TANIK POLİS: AVUKATA VURMA OLAYINI GÖRMEDİM

Daha sonra olay anında bulunan Tuncay Şahan isimli polis memuru tanık olarak dinlendi. Avukata vurma olayını görmediğini belirten tanık polis, “Ben sanık polis olan S.K.’yı dışarıya çıkartmaya çalışıyordum. Bu yüzden avukata vurma olayı olup olmadığını görmedim. Kravatının çekildiğini de görmedim. Sadece avukatın saatinin yere düştüğünü gördüm” diye konuştu.

AVUKAT TURGUT KAZAN: İDDİANAMEYİ HAZIRLAYAN SAVCI DA DURUŞMA SAVCISI DA FETÖ’DEN TUTUKLANDI

Daha sonra söz alan Güllünaz Kurt’un avukatı Turgut Kazan, “Olay günü Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin görüntüler kaybolmuş, bu görüntülerin kurtarılması için Jandarma Kriminal’e gönderilmesi talebinde bulunduk. Ancak savcı bu talebi reddetti. Sanık avukatı da bu duruma gülüyordu. Hatta bir ara savcı görüntü almaya başlamıştı” dedi. Kazan, iddianameyi hazırlayan savcı ile olayın yaşandığı duruşmanın savcısının daha sonradan FETÖ suçlamasıyla meslekten ihraç edildiğini ve tutuklandıklarını belirtti. Tanık beyanlarına bir diyeceklerinin olmadığını sözlerine ekleyen Kazan, müştekinin mazeretinin kabul edilmemesini ve derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Müştekinin mazeretini kabul eden mahkeme, duruşmayı iki hafta sonrasına erteledi.

“EVLADINI KAYBEDEN ANNEYİ, BU KARAR ÜSTÜNE BİR DE YARGILIYORUZ”

Avukat Hasan Kılıç da, “Uğur Kurt’un ailesi sadece insani tepkiler göstermiştir. Karar zamanına kadar da sadece adalete güveniyoruz demişlerdir. Buna rağmen 12 bin 100 TL’lik ceza ile evladını kaybeden bir anneye bu karar üstüne bir de mahkememizde yargılıyoruz. Allahtan tanık polis memurları vicdanlı çıktılarda mahkemenizde doğruyu söylediler. Aslında yapılması gereken Ağır Ceza Mahkemesinin kararına karşılık Güllünaz Kurt’tan özür dilenmesidir” dedi. Bu sözler tutanağa yansıdı

SANIK POLİSE 12 BİN 100 LİRA CEZA, UĞUR KURT’UN ANNESİNE 3 YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Bir yakınının cenazesine katılmak üzere Okmeydanı Cemevi’ne giden Uğur Kurt o sırada bölgedeki olaylara müdahale eden polis memuru S.K.’nın silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmiş, polis memuru hakkında “Olası kasıtla hareket ederek ölüme neden olmak” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

3 Aralık 2015 tarihindeki duruşmada verilen ara karar sonrası Kurt ailesi ile sanık avukatı arasında tartışma çıkmış ve duruşma salonu karışmıştı. Sanık avukatı Tolga Yurdakul, Uğur Kurt’un annesi Güllünaz Kurt’un kendisine saldırdığını, kravatını çektiğini, saat kordonunun kopardığını ileri sürerek şikayetçi olmuştu. Güllünaz Kurt hakkında, “Basit yaralama ve hakaret” suçlarından 7 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılmıştı.

SANIK POLİS PARA CEZASINI FAZLA BULUP İTİRAZ ETTİ

Öte yandan İstanbul Okmeydanı’nda bulunan Cemevi’nin avlusunda cenaze beklerken Uğur Kurt’un silahından çıkan kurşunla ölümüne neden olan polis S. K., yapılan yargılama sonucu 12 bin 100 TL’lik adli para cezasına çarptırılmıştı. Sanık polis, İstinaf mahkemesine itiraz etmişti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...