Hac kura çekilişi: Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Bugün saat 15.00'te Ankara Kocatepe'de Hac kura çekilişi gerçekleştirilecek. Hacı adayları sabırsızlıla Hac kura sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar.

Hac kura çekilişi: Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Müslümanlığın beş şartından biri Hacca gitmek… Milyonlarca Müslüman hacca gidip hacı olmak için dünyanın birçok yerinden Mekke’ye akın ediyorlar. Bu sene Türkiye’den hacca gitmek isteyen hacı adayları başvurularını yaptı şimdi sabırsızlıkla kura sonuçlarını bekliyorlar.

HAC KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bugün gerçekleştirilecek kura çekimleri öncesi kurumdan yapılan açıklamaya göre çekilişin Kocatepe'de bulunan konferans salonunda gerçekleştirileceği ifade edildi. Öte yandan kura sorgulama sayfasının akşam saatlerinde aktif hale getirileceği dile getirilirken sonuçların saat 23:00'da belli olacağı dile getirildi. Öte yandan “Kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini alan adayların 24 Mart'a kadar kayıtlarını tamamlamaları gerekiyor.

Hac kura sonuçları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki linke tıklayınız.

HAC KURA SONUÇLARI

Kontenjan 20 bin arttı

1 milyon 892 bin 724 hacı adayının heyecanlı bekleyişi bugün çekilecek kura ile sona erecek. Geçtiğimiz yıl 59 bin 200 hacı adayı kutsal topraklara giderken bu yıl 20 bin 800 hacı adayı daha kontenjana dâhil edilerek 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gidebilecek.

Kesin kayıtlar

Kurada ‘Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 3-13 Mart 2017 tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabilecekler.
Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Şehit yakını ve gazilerin kayıtları

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2008-2017 yıllarında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm gazi ve şehit yakınlarını kurasız götürülmesini önermiş, Başkan Görmez’in talebi, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından kabul edilmişti.

Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden, şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirerek Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca götürülecek.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 750 gazi ve şahit yakını kutsal topraklara giderken bu yıl bu rakam kayıt yaptıran ve kaydını yenileyenlerle birlikte yaklaşık 4 bin 500'ü bulacak.

2017 yılı Haccına müracaat eden; Şehit yakını (anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ve Gazilerin (kendisi ve eşi) kayıtları ise 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretini yatırmaları şartıyla İl Müftülüklerinde yapılacak.

Gidiş ve dönüş tarihleri

Hac çıkışları 31 Temmuz-26 Ağustos; dönüşleri ise 05 Eylül-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak.
Konaklama ücretleri

Hac Kesin Kayıt işlemleri ve Hac Konaklama ücretleri ile ilgili detaylı açıklama ilerleyen zamanlarda açıklanacak.

131 bin arttı

Geçen yıl hac kurasına 1 milyon 760 bin 751 kişi katılmıştı. Bu yıl kuraya katılacak kişi sayısı 131 bin 973 artarak 1 milyon 892 bin 724 olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması gerektiği bilinciyle, il ve ilçe müftülüklerince Nisan ayından son çıkış gününe kadar eğitim ve seminerler düzenleyecek.

KURAYI KAZANDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Hac ibadeti için seçilen şanslı kişiler arasına giren adayların cep telefonlarına SMS şifresi gelecek. Bu şifre ile birlikte kuruma giden kişiler “Kesin kayıt yaptırabilir” belgesiyle birlikte diğer işlemleri başlatabilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...