HDP’li vekile 4 yıl 7 ay hapis cezası

Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'ye "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "5442 sayılı il idaresi kanununa muhalefet" iddiasıyla toplam 4 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

HDP’li vekile 4 yıl 7 ay hapis cezası

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım’da tutuklanan ve hakkında 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve ‘Örgüt propagandası yapma’ suçlarından 22 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan HDP Milletvekili Ferhat Encü’nün yargılanmasına devam edildi.

Davanın bugün görülen duruşmasına 15 Şubat günü Şırnak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edilen, savcılığın itirazı üzerine 17 Şubat günü Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile yeniden tutuklanan Milletvekili Ferhat Encü, Kocaeli F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile katıldı. Duruşmaya, Encü’nün yakınları, avukatları, HDP milletvekilleri Aycan İrmez ve

TOPLAM 4 YIL 7 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Duruşmada söz hakkı verilen Milletvekili Ferhat Encü, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, suçlamaların tamamının parti faaliyetleri olduğunu söyledi. Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Encü’nün iddia edilen suçlardan cezalandırılmasını istedi.

Avukat savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme, Ferhat Encü’nün ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 3 yıl 9 ay, ‘5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’na muhalefet’ suçundan da 10 ay olmak üzere toplam 4 yıl 7 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, Encü’nün ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketine katılma’ suçundan ise beraatine karar verdi. Encü’nün avukatları kararı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nde itiraz edeceklerini söyledi.

DHA