Hükümette değişiklik beklentisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden AKP'nin başına geçti. Genel Başkanlık koltuğuna yeniden oturduğu partisinde de kritik değişikliğe gitti. Şimdi tüm gözler Bakanlar Kurulu'ndaki olası değişilikte.

Hükümette değişiklik beklentisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Olağanüstü Kongre’de 1414 oyla yeniden 998 gün sonra yeniden AKP’nin başına geçti. Bu seçimle birlikte Türkiye’de de ‘partili Cumhurbaşkanlığı’ dönemi resmen başlamış oldu. Erdoğan’ın AKP’deki A Takımı’nda da gidenler ve gelenler oldu. Başbakan Binali Yıldırım ise ‘Genel Başkan Vekilliği’ görevine getirildi. Kulislerde AKP’deki değişimin süreceği taşra teşkilatlarında da yenileşmenin olacağı konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde de hükümette değişikliğe gidileceği bildiriliyor.

KURTULMUŞ: GEREKİRSE DEĞİŞİKLİK YAPILIR

Konuyla ilgili en yetkili açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan geldi. Kurtulmuş kabine değişikliği için “Gerekirse Bakanlar Kurulu’nda da değişiklik yapılır” dedi. Kurtulmuş “2019’a kadar 2 yıl süremiz var ama siyaset bu kadar vakit kullanmayı mümkün kılmaz. Uyum yasalarını çıkarmak, geçiş sürecinin gerektirdiği adımları atmak, bütün bunları götürecek olan da AK Parti kadrosu. Bu kongrenin en önemli amacı da bu. AK Parti yeni dönemi taşımaya hazırdır” dedi.

FOTO:DHA/Arşiv

FOTO:DHA/Arşiv

BÜLENT TURAN: BİR İKİ GÜN İÇİNDE…

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, MKYK ve Bakanlar Kurulu değişikliğine ilişkin şunları söyledi: “Şimdiye kadar 1-2 gün içinde değişmiştir. Her kongreden sonra bakanlarımızdan MKYK’ya giren, MKYK’dan bakan olanlarımız olmuştur. Bugün çekilecek olan listeden sonra ikinci bir adım olmak zorunda.”

SELVİ: İŞ YENİ BAŞLIYOR

Hükümete yakın yazarlardan Abdülkadir Selvi de Hürriyet’teki köşesinde ‘sırada kabine değişikliği var’ diye yazdı. İşte Selvi’nin bugünkü köşesinden ilgili bölüm “Erdoğan partisine, AK Parti liderine kavuştu. Peki Erdoğan geldi, iş bitti mi? Tam aksine, AK Parti'de iş yeni başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kafasında bir takvim var. Bu hafta başında AK Parti vitrinini düzenleyecek, hafta sonuna doğru kabinedeki değişim süreci başlayacak. Onu teşkilatlarda ve yerel yönetimlerdeki değişim izleyecek. 2019'daki başarının yolu şimdiden yapılacak değişikliklerden geçiyor. Erdoğan milletten ne istediyse millet fazlasıyla verdi. O nedenle başarıdan başka şansı olmadığını biliyor”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...