Sözcü Plus Giriş

Meclis İç Tüzük teklifi kabul edildi

AKP ve MHP'nin hazırladığı Meclis İç Tüzük Teklifi, Komisyon'da kabul edildi.

null
Güncellenme: 00:44, 21/07/2017
Meclis İç Tüzük teklifi kabul edildi

Meclis İç Tüzüğü”nde değişiklik yapılmasını öngören teklif TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi.

TBMM İçtüzüğü’nde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi’ne göre; TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) ilanını takip eden beşinci gün yerine üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanacak. Bu birleşimde, önce milletvekillerinin ant içme töreni yapılacak. Ant içme, her milletvekilinin Anayasa’daki metni kürsüden yüksek sesle aynen okuması suretiyle olacak.

Teklifle, Başkanlık kürsüsünde bulunan Başkanın frak giyme zorunluluğu kalkıyor. Danışma Kurulu önerileri üzerinde görüşme yapılmayacağı hükmünü getiriyor. Grup önerileri üzerinde her parti grubuna tanınan 10’ar dakikalık konuşma hakkı teklifle kaldırılıyor.

ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR

Teklif, TBMM Genel Kurulunun çalışma saatlerini yeniden düzenleniyor. Salı, çarşamba ve perşembe günleri 15.00-19.00 saatlerinde çalışan Genel Kurulun, teklifle salı günleri saat 15.00’ten 21.00’e, çarşamba ve perşembe günleri saat 14.00’ten 21.00’e kadar çalışması öngörülüyor.

TBMM aracılığıyla yapılacak TV yayınında, önemli ve özel haller saklı kalmak kaydıyla bu toplantı günleri ve saatleri esas alınacak.

 

Yayınlanma Tarihi:23:20,