Sözcü Plus Giriş

İl il bayram namazı vakitleri: Antalya bayram namazı saat kaçta? (KURBAN BAYRAMI 2017) Namaz saatleri

Bayram namazı kaçta? İşte Antalya bayram namazı saati ve bayram namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı, il il bayram namazı vakitleri, Antalya'da bayram namazında dolup taşan camiler, kurban kesim vakti ile ilgili bilgiler...

22:13 -
İl il bayram namazı vakitleri: Antalya bayram namazı saat kaçta? (KURBAN BAYRAMI 2017) Namaz saatleri

Antalya’da bayram namazı kaçta? 2017 yılının Kurban bayramı geldi! Müslüman aleminin Kurban Bayramı bu sene 1 Eylül'de başıyor Bayram namazı ile bayram sabahına merhaba diyecek vatandaşlar için il il bayram namazı saatlerini derledik….

ANTALYA'DA KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA?

Akdeniz bölgesi şehirlermizden Antalya'da vatandaşlar bayram namazını Diyanet'in belirlediği saat olan 07:07:00'da kılacak. İl il diğer bayram namazı saatlerini aşağıdaki habere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ HABERBalıkesir Kurban Bayramı namazı saat kaçta? (2017 il il bayram namazı vakitleri)Balıkesir Kurban Bayramı namazı saat kaçta? (2017 il il bayram namazı vakitleri)
ANTALYA'NIN BAZI ÖNEMLİ CAMİLERİBalibey Camii: Balibey Mahallesi’nde, İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan bu eser, II. Beyazıt devrinin akıncı beylerinden Malkoçoğlu adı ile de tanınan Balibey tarafından 15.yy’da yaptırılmıştır. Kare planlı ve iki şerefeli bir minaresi olan cami, 1964 yılında restore edilmiştir.
Tekeli Mehmet Paşa Camii: 18. yy’da yapılan bu cami, eski Kalekapısı civarındadır. çç kubbeli bir son cemaat yeri vardır, içi nakışlarla ve renkli camlarla süslü olan cami, bir minarelidir.
Balibey Camii: Hamidiye ve Şarampol Camisi olarak da isimlendirilen bu cami, Muratpaşa mahallesinde, Matbaa sokak, Cumhuriyet İlkokulu yanındadır. Cami 1908 yılında inşa edilmiştir. Kurşunla kaplı olan minaresini Sultan Reşad yaptırmış olup, eser 1975 yılında Vakıflar Müdürlüğü’nce restore ettirilmiştir.

Kesik Minare Camii: Mimari yapısı eserin 19 yy’da yapıldığını göstermektedir. Ancak kimin tarafından yaptırıldığına dair herhangi bir bilgi yoktur. Balibey mahallesi, Kavaklı Sokağı’ndaki bu caminin minaresinin üst kısmı eskiden olmadığı için bu adı almıştır.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İLGİLİ HABEREn yeni en güncel bayram mesajları 2017 Kurban Bayramı mesajlarıEn yeni en güncel bayram mesajları 2017 Kurban Bayramı mesajları

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.
Ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.
Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

Kurban Kesimi Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Kurban kesimi, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

İLGİLİ HABERTeşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more