İlk teravih namazında camiler doldu taştı!

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı. Çocuklarıyla birlikte camilere gelen vatandaşlar, on bir ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın sevincini yaşadı.

İlk teravih namazında camiler doldu taştı!

İSTANBUL’DA İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

Ramazan ayının ilk teravih namazı için yüzlerce vatandaş Eyüp Sultan Camii ve Sultanahmet Camii’ne geldi.

ww2

Akşam saatlerinden itibaren camiyi doldurmaya başlayan vatandaşlar bu huzurlu atmosferin tadını çıkardı. Genç-yaşlı birçok kişi ellerini semaya açarak dua etti. Yatsı ezanının okunması ile birlikte çok sayıda kişi, cami içerisinde ve dışında kendileri için hazırlanan yerlerde ilk teravih namazını kıldı. Kadınlar da kendileri için ayrılan bölümde namazlarını kıldılar.

www1

EYÜP SULTAN’DA İLK TERAVİH NAMAZI

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ilk teravih namazı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul'da eda edildi. Eyüp Sultan Camii'nin Ramazan'ın ilk teravih namazı ise havadan görüntülendi.

eyup

Onbir ayın sultanı Ramazan ayının gelişi ile birlikte tüm yurtta ilk teravih namazı kılındı. İstanbul Eyüp Sultan'a akın eden yüzlerce kişi yatsı namazı ardından teravih namazını eda etti. 7'den 70'e birçok vatandaş camii avlusunu doldurdu. Teravih namazı sırasında drone ile havadan ise kartpostallık görüntüler çekildi. Eyüp Sultan Camii'nin iki minaresi arasına asılan “Oruç Bedenin Zekatıdır” mahyası asıldığı görüldü.

Türkiye’nin dört bir yanında ilk teravih namazı için camilere akın eden vatandaşlar, cami imamlarının Ramazan ayı konulu vaazının ardından namaz kılıp dua etti.

BAŞKENT’TE İLK TERAVİH NAMAZINDA CAMİLER DOLDU TAŞTI

Ankara'da on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk teravih namazında camiler doldu taştı.

Ankaralılar, on bir ayın sultanı Ramazan ayını coşkuyla karşıladı. Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için camilere akın eden vatandaşlar, Ramazan'ın Türk milletine, İslam alemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve bereket getirmesi dileğinde bulundu. Teravih namazını kalabalık bir cemaatle geçirmek için Ankara'nın en büyük camilerinden olan Kocatepe Camii'ne geldiklerini söyleyen vatandaşlar, her sene aynı heyecanı tekrar tekrar yaşadıklarını söyledi.

Tarif edemeyeceği duygular içinde olduğunun altını çizen Ahmet Özkan, “Çok güzel bir duygu yine bir Ramazan'da hep beraberiz. İslam alemine hayır, bereket getirmesini Cenabı Hak'tan niyaz ediyorum. Bugün özellikle buraya geldim. Büyük bir camide kılmak istedim, belki biraz daha feyz alırız, daha iyi olur diye düşündüm” şeklinde konuştu.

İlk teravih namazını kılmaya kızlarıyla birlikte geldiğinin altını çizen Tahir Kaya, “Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak çok güzel bir duygu. Geçen sene de buraya geldik. İlk günler burada kılıyoruz, ondan sonra başka camilere de gidiyoruz. Namaz bizim için bir huzur” diye konuştu.

İZMİR’DE İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

İzmir’de Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar camilere akın etti.

resimid_3514876

İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında İzmir’de camiler doldu taştı. On bir ayın sultanı Ramazan ayını karşılayan vatandaşlar, huşu içinde tarihi camilerde namazlarını kıldı. Teravih namazına birlikte gelen bir çift, ”Ramazan ayının ilk teravih namazına geldik, çok mutluyuz. İnşallah sonuna kadar gelmeyi Allah nasip eder” şeklinde konuştu.

resimid_3514878

Öte yandan her yaştan vatandaşın bulunduğu teravih namazına gelen küçük bir çocuk, ”Bugün teravih namazını kılacağım, yarın da oruç tutacağım” dedi. İzmirli vatandaşlar teravih namazının ardından tekbirler getirerek dualar okudu. Camiden çıkan cemaat birbirlerinin ellerini sıkarak Ramazan’ı tebrik etti.

BURSA ULU CAMİ’DE İLK TERAVİH NAMAZI

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayı bu gece kılınan ilk teravih namazıyla başladı. Vatandaşlar Bursa Ulu Cami'ye akın etti.

bursa

İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Tarihi Ulu Camii'ye akın eden Bursalılar huşu içerisinde ilk teravih namazını eda ettiler. Camileri dolduranlar arasında kadın ve çocuklar da bulunuyordu. Yatsı ezanından dakikalar önce camiye gelen vatandaşlar Kur'an-ı Kerim okuyarak, dualar etti. Ayrıca Ulu Camii başta olmak üzere Bursa'da birçok camiye mahyalar asıldı.

FOTO: İHA

FOTO: İHA – HAKKARİ ZAMAN FARKI NEDENİYLE İLK TERAVİH NAMAZINI KILDI

HAKKARİ’DE İLK TERAVİH NAMAZI

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen vakitlere göre en erken orucun açılacağı Hakkari’de Ramazan ayının ilk teravih namazı için kadın, erkek, yaşlı ve genç yüzlerce vatandaş kentteki camilere akın etti. Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Hacı Sait Camisine gelen vatandaşlar, on bir ayın sultanı Ramazan’ın ilk teravih namazını kılmanın sevincini yaşadı.

BİTLİS’TE İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI

Merkez Kızılmescit Camii'ne gelen vatandaşlar Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ilk tevih namazlarını kıldılar.

foto: İha

foto: İha

Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Kızılmescit Camisine gelen vatandaşlar, on bir ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın sevincini yaşadı.

MAHYALAR İSTANBUL’U AYDINLATTI

Ramazan ayı ile birlikte camiler de mahyalarla donatıldı. İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki camilere mahyalar asıldı.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Ramazan ayının habercisi mahyalar, ilk teravih namazı öncesi yakıldı. Başta Eyüp Sultan, Sultanahmet Camii olmak üzere tüm camilerde yakılan mahyalarda Ramazan ayının önemine değinildi.

ŞANLIURFA’DA İLK TERAVİH NAMAZI

Şanlıurfa’da inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olan tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki Dergah Caminde ilk teravih namazı kılındı.

Hazreti İbrahim’in doğduğu, Hazreti Eyyüp, Hazreti Elyasa ve Hazreti Şuayp peygamberlerin yaşadığı rivayet edilen ve bundan dolayı “Peygamberler şehri” olarak adlandırılan Şanlıurfa, inanç turizmi açısından önemli potansiyeli barındırıyor.

sss

Yatsı ezanının okunmasıyla başta Balıklıgöl platosu içerisinde yer alan Dergah Camisi olmak üzere yerleşkedeki camilere gelen vatandaşlar abdest aldı, ezanın okunmasıyla ilk teravih namazını kıldı.

Kılınan teravih namazının ardından Balıklıgöl yerleşkesini gezen vatandaşlar ramazana kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

SELİMİYE’DE İLK TERAVİH 

11 ayın sultanı olan Ramazan ayı kılınan teravihle başladı. Edirne’de bulunan Osmanlı döneminin en önemli mimari eserlerinden Selimiye Camii ilk teravihte birçok Müslümanı ağırladı.

Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği eşsiz asırlık cami önemli gecelerde olduğu gibi teravih namazı için de tercih edildi. Edirne Selimiye Camii'nde Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Teravih namazı öncesinde din görevlileri Ramazan ayının önemine değinerek, cemaate vaaz verdi.

Yatsı namazı öncesinde asırlık camiye gelen insanlar saflarda yerini aldı. Kadın erkek, genç yaşlı yüzlerce insan, yatsı namazını eda ettikten sonra ilk teravih namazını huşu içinde eda etti. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar teravih namazını kılmak için şehrin büyük camilerini tercih etti.

VAN’DA İLK TERAVİH KILINDI

Ramazan ayının ilk teravih namazı tüm İslam âleminde olduğu gibi Van'da da büyük sevinçle kılındı.

20170526aw080499_01

Van'da teravih namazını kılmak isteyen kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuklar camilere akın etti. Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten vatandaşlar, barış ve huzur dileklerinde bulundular. İlk teravih namazı kılmanın sevincini yaşayacağını belirten Şahabettin İnanç adlı vatandaş, “Allah'a şükürler olsun bu kşam ilk teravih namazını kılacağız. Müslümanların camilerde teravih namazını birlikte kılması büyük bir şereftir. Bütün İslam aleminin nice Ramazanlara kavuşmasını diliyorum” dedi.

DEVREK’TE İLK TERAVİH NAMAZI

İslam aleminin kutsal ayı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayının girmesiyle birlikte başlayan Devrekli vatandaşlar ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadılar.

Ramazan ayının girmesiyle birlikte başlayan ilk teravih namazında Devrekli vatandaşlar camilere akın ederek teravih namazı kıldılar. İlçede, belde ve köylerde yaşayan vatandaşlar ilk teravih namazını kılabilmek için adeta birbirleriyle yarıştılar. Vatandaşların yoğun olarak katıldığı camilerde yer bulamayanlar teravih namazını camilerin avlularında kıldılar.

devrek

Devrek Müftüsü Mahmut Çakır müminlerin Ramazan-ı Şerifini kutlarken,”İlçemizde bu aya mahsus özel olarak etkinliklerimiz vardır. Ramazan ayı süresince hafızlarımız ve hocalarımız tarafından camilerimizde mukabeleler okunacaktır. Ayrıca bazı camilerimizde ise bayan hafızlarımız tarafından bayanlara yönelik mukabele programı tertip edilecektir. Kurtuluş ve rahmet ayı olan Ramazan ayında vatandaşlarımızın bu Kur'an ziyafetine iştirak etmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

MUŞ’TA CAMİLER DOLDU TAŞTI

Muş’ta Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar ilk teravih namazını kıldı.

mus

Kentte ilk teravih namazının coşkusu, tarihi Alaattin Bey Camii’nde yaşandı. Çocuklarıyla birlikte camiye akın eden vatandaşlar, 11 Ayın Sultanı Ramazan’ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı. Teravih öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Alaattin Bey Cami İmamı Mehmet Muhsin Yıkın, Ramazan ayının önemine değindi. Yıkın, “Bu ay herkesin bol bol Kuran-ı Kerim okuması gerekiyor. Çünkü bu ay kuran aydır. Biz bu ayda Kuran-ı Kerim’i çok okumalıyız, anlamalıyız ve kuranın mesajını hayatımıza geçirmeliyiz” dedi.

MALATYA’DA İLK TERAVİH NAMAZI

Malatya’da Ramazan Ayının ilk teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti.

malatya

Ramazan’ın gelmesi ile ilk teravih namazı da kılındı. İlk teravih namazını kılmak için Malatyalılar başta Yeni Cami olmak üzere tüm camileri doldurdu. Malatya Valisi Mustafa Toprak da ilk teravih namazı için Yeni Camii’ni tercih etti. Namaz öncesinde İl Müftüsü Ümit Çimen Ramazan ayının güzelliğini, faziletini ve bereketini anlattığı vaazında bu yılki Ramazan Ayının temasının “Üzerinde her canın hakkı var” olduğunu söyledi. Çimen, Ramazan’ın tüm İslam alemine hayır getirmesi temennisinde bulundu.

KONYA’DA İLK TERAVİH NAMAZI

Konya'da Ramazan coşkusu Mevlana Meydanı'nda yüzlerce kişinin kıldığı ilk teravih namazıyla başladı.
Ramazan ayının ilk teravih namazında Konya'da camiler doldu taştı. Ezanın okunmasıyla birlikte cami içinde ve avlusunda toplanan cemaat saf tutarak namaz kıldı. İlk teravih namazını eda etmek için Mevlana Meydanı'na gelen vatandaşlar, Ramazan ayının bütün Müslüman alemine hayırlar getirmesini diledi.

– 100 YIL SONRA İLK TERAVİH NAMAZI

Tokat'ta Fatih Sultan Mehmet zamanında Artukoğullarından Hacı Turhan tarafından 1474 yılında yaptırılan mescitte 100 yıl sonra ilk defa teravih namazı kılındı.

tokat

Tokat’ın tarihi mekanlarından Sulu Sokak Çarşısında Sultan Hamamının ön tarafında bulunan mescit yaklaşık 10 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildi. 100 yılı aşkın bir süredir ise ibadete kapalı olan mescitte Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Genel Sekreteri ve Sanat Tarihçisi Ekrem Anaç, mescidi yaptıran Hacı Turhan'ın Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşayan önemli devlet adamlarından birisi olduğunu belirterek, “İstanbul'un fethine hazırlık olarak Balkanlardaki faaliyetlere katılan Hacı Turhan, Mora'yı fethetmiş Mora Fatihi önemli bir şahsiyet. Onun Tokat'a yaptırmış olduğu küçük bir mescidin 1910'lu yıllarda çekilmiş olan fotoğraflarında yıkık bir vaziyette imiş. Yaklaşık olarak 10 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildi. Restore edilmesine rağmen ibadete açılmamıştı. Biz bu Ramazandan teravihi burada kılmaya niyet ettik. Bir gurup arkadaş olarak 100 yıl sonra mescitte tekrar namazla ibadetle buluşturmayı arzu ettik. Bu tamamen sivil bir inisiyatif, bunu önemli ve değerli görüyoruz. İnşallah 100 yıl gibi uzun bir aradan sonra mescit tekrar ibadete kavuşmuş olacak” diye konuştu.

100 yıldan uzun bir süre sonra ilk defa teravih namazı kılmaya gelen vatandaşlar ise yaklaşık 50 kişilik mescitte Ramazan ayı boyunca namaz kılmanın hazzını yaşayacaklarını kaydetti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün arşivinde ise Hacı Turhan Mescidinin tarihi ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor:
“Akkoyunlu Uzun Hasan'ın Tokat'ı yakmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet zamanında Artukoğullarından Hacı Turhan tarafından 1474 yılında yaptırılmıştır. Sulu Sokak, Sultan Hamamı önünde bulunan mescit, moloz taştan yapılmış olup, kare planlı mekan üzerine sekizgen kubbe oturtulmuş küçük bir yapıdır”

ADIYAMAN’DA İLK TERAVİH NAMAZI

Namaz öncesinde din görevlileri, Ramazan ayının önemi hakkında vaaz verdi. Okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Garnizon Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, emniyet şube müdürleri de teravi namazlarını Ulu Camiinde vatandaşlarla birlikte kıldı.

adi-yaman

Namazın ardından tekbirler getirilerek dualar okundu. Teravihin ardından camiden çıkan cemaat, birbirlerinin ellerini sıkarak Ramazan'ı tebrik ettiler.

Bütün İslam aleminin Ramazan ayını kutladığını dile getiren Adıyaman Valisi Abdullah Erin, “Cemaatimizle birlikte Ramazan'ın ilk teravihini beraber eda ettik. Allah kabul eder inşallah. Ramazan'ın bu vesileyle Adıyaman'ımıza, ülkemize ve bütün İslam alemine inşallah hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

SİVAS’TA 821 YILLIK CAMİDE TERAVİH 

Sivas'ta Ramazan'ın ilk teravih namazında camiler doldu taştı.

sivas

Sivas'ta Ramazan ayının ilk teravih namazı için Sivaslılar camileri doldurdu. Özellikle tarihi camilere ilgi yoğun oldu. Selçuklular döneminde inşa edilen, eğik minaresi ile ünlenen Ulu Cami'de yılın ilk teravin namazını kılmak isteyenlerin tercih ettiği camilerden birisi oldu. Tarihi camideki manevi atmosferi tatmak isteyenler arasında miniklerde yer aldı. Babaları ile camiye gelen minikler hoş görüntüler oluşturdu.

İLK TERAVİH NAMAZINDA CAMİLER DOLDU TAŞTI

Elazığ’da Ramazan ayının ilk teravih namazı huşu içinde kılındı. İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında vatandaşlar camilerin yolunu tuttu. Vatandaşlar başta İzzetpaşa Camii olmak üzere tüm camileri doldurdu. Camileri dolduran Müslümanlar ellerini semaye açıp dua etti.

elazig

On bir ayın sultanı Ramazan ayına girildiğini belirten Ömer Albayrak, “İlk teravih namazını İzzetpaşa Camisinde kıldık. Ramazan ayı huzur ve bereket ayıdır. Ramazan ayını manevi açıdan değerlendirmek gerekli. Ramazan ayının bütün Müslüman alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Ramazan ayını uzun zamandır beklediğini dile getiren Nijaryalı Bilal Rabiu ise, “Çok şükür ilk teravih namazımı kıldık. Namazımızda huzur bulduk. Teravih namazlarına ilk günlerde birçok kişi gelir ama ileri ki günlerde sayı azalıyor. Allah bizi bu yoldan alı koymasın” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...