Sözcü Plus Giriş

Irak depreminden etkilenen iller: Diyarbakır, Bitlis, Mardin, Van, Şanlıurfa…

Kuzey Irak'taki depremin etkileri neler? Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Bitlis, Van, Gaziantep, Mardin, Şırnak ve çevre illerde hissedilen depremin merkez üssü neresi? K. Irak'taki deprem ülkemizdeki fay hatlarını tetikler mi? İşte son depremler ve konu ile ilgili yetkili ağızlardan gelen açıklamalar...

08:54 -
Irak depreminden etkilenen iller: Diyarbakır, Bitlis, Mardin, Van, Şanlıurfa…

Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Bitlis, Van, Gaziantep, Mardin, Şırnak ve çevre illerinde hissedilen depremin merkez üssü merak ediliyor. Son depremler hangileri? Doğu illerimizde hissedilen deprem hakkında bilgiler. Son depremler bizim fay hatlarımızı tetikler mi? Etkisi ne olur? İşte ayrıntılar…

Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Bitlis, Van, Gaziantep, Mardin, Şırnak ve çevre illerinde hissedilen depremin merkez üssü Sülaymaniye, Irak olarak belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun (USGS) verilerine göre Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye'de deprem yaşandı. Depremin richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Türkiye'nin güneydoğu şehirlerinde de hissedilen depremin Irak'ın büyük bölümünde hissedildiği vurgulandı.

son depremler

TÜRKİYE'DEKİ FAY HATLARINI ETKİLER Mİ?

Depremin Türkiye'deki illerde de yakından hissedildiğini söyleyen Tüysüz, depremin merkez üssünün Türkiye'ye uzak olduğunu ve Türkiye'deki fay hatalarını etkilemeyeceğini söyledi. Artçı sarsıntıların beklendiğini ancak ne kadar süre sonra meydana geleceğinin bilinmediğini aktardı.

DEPREM YÜZEYE YAKIN

Konuyla ilgili NTV canlı yayınında konuşan İTÜ Öğretim Üyesi OKan Tüysüz, depremin yüzeye yakın olarak meydana geldiğini ve bu nedenle yıkımın yüksek olabileceğini söyledi.

USGC tarafından yapılan ilk açıklamalarda depremin büyüklüğünün 7.2 olduğu açıklansa da daha sonra kuruluş bunu revize ederek 7.3’e çıkardı. Depremin merkez üssünün Süleymaniye’nin 103 kilometre uzağında olduğu kaydedildi.

USGC’nin verilerinde depremin Halepçe’nin 32 kilometre uzağında meydana geldiği de belirtiliyor. Kandilli Rasathanesi’nin websitesinde yer alan verilerde ise depremin merkez üssünün İran olduğu belirtilirken depremin yerin 11 kilometre derinliğinde olduğu ve şiddetinin 7.1 olduğu vurgulandı.

Öte yandan Irak Meteoroloji Kurumu bir açıklama yaptı. Başta Irak’ın başkenti Bağdat olmak üzere ülkenin büyük bir bölümünde hissedilen depremin 6.5 büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

DİYARBAKIR, MARDİN VE BATMAN’DA PANİK YAŞANDI

Irak’ta meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, hissedildiği Diyarbakır, Mardin ve Batman’da korkuya neden oldu. Deprem, hissedildiği Diyarbakır, Mardin ve Batman’da korkuya neden oldu. Yaklaşık 40 saniye süren deprem nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Mardin’de çocuğunu kucaklayarak sokağa çıkan bir vatandaş, “Depremi eşim bayağı hissetti. Eşim panikledi bu yüzden çok korktum” dedi.

kmerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre bugün saat 21.18'de merkez üssü Irak'ın Süleymaniye kentinde Richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk bilgilere göre Süleymani'ye yıkıma yolaçan deprem sırasında sokaklara çıkan Iraklıların tekbir getirdikleri görüldü. Irak'ın genelinden şiddetle hissedilen deprem, Türkiye'nin de Doğu ve Güneydoğu illerinden de hissedildi. Süleymani merkezli depremle birlikte Van, Hakkari merkez ile ilçeleri Şemdinli, Yüksekova, Çukurca'nın yanısıra Şırnak, Siirt, Mardin, Batman, Diyarbakır il merkezleri ile bağlı ilçelerinde de vatandaşların bir bölümü korku ve panikle sokaklara çıktı. Depremin bu bölgelerde herhangi bir yıkıma yolaçıp açmadığı ile ilgili yerel yönetimler çalışmalar başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise depremin merkez üssünü Süleymaniye'nin sınırında bulunan İran olarak açıkladı. Kandilli'ye göre deprem zeminden 11.7 kilometre derinlikte meydana geldi.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

Kuzey Irak'ın Süleymaniye kenti merkezli 7,3 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Türkiye'nin doğu ve güneydoğu bölgesindeki illerde hissedildi.

İLGİLİ HABERKuzey Irak'taki 7,3'lük deprem Türkiye'deki fay hatlarını etkiler mi? Uzmanından ilk açıklamaKuzey Irak'taki 7,3'lük deprem Türkiye'deki fay hatlarını etkiler mi? Uzmanından ilk açıklama

 

İLGİLİ HABERSon dakika... 6.8'lik bir deprem de daha! Bu sefer Kosta Rika'da!Son dakika... 6.8'lik bir deprem de daha! Bu sefer Kosta Rika'da!
Son güncelleme: 11:58 29.07.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more